Analysis of China-Turkey relations under the belt and Road initiative
Kuşak ve İpekyol girişimi kapsamında Çin-Türkiye ilişkilerinin analizi
- Tez No: 837974
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çin ve Türkiye arasındaki etkileşimler bir zamanlar eski İpek Yolu üzerinde önemli bir konuma sahipti. Türkiye, Asya ve Avrupa'nın birleştiği noktada yer almaktadır; önemli jeopolitik avantajlara sahiptir. 2013 yılında Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Avrupa ile Asya arasındaki bağlantıyı yeniden canlandırmak ve yeniden bağlamak için modern İpek Yolu -“Kuşak ve İpekyol”Girişimi'ni önerdi. Bu girişim ipek yolunun siyasi, ekonomik ve kültürel bağlantılarını kapsamıştır.“Kuşak ve İpekyol”girişiminin ortaya atılmasının ardından Türkiye'nin stratejik konumu daha belirgin hale geldi ve Çin-Türkiye ilişkileri yeni bir stratejik gelişim aşamasına girdi. Bu araştırmanın temel amacı,“Kuşak ve İpekyol”Girişimi çerçevesinde Çin ile Türkiye arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel işbirliği ve ilişkilerin gelişimini analiz etmek için“Kuşak ve İpekyol”girişiminin Türkiye'deki uygulamasını incelemektir.
Özet (Çeviri)
The interactions between China and Turkey once occupied an important position on the ancient Silk Road. Turkey is located at the junction of Asia and Europe; it has significant geopolitical advantages. In 2013, Chinese President Xi Jinping proposed the modern Silk Road“Belt and Road”Initiative to revive and reconnect the link between Europe and Asia. This initiative covered the Silk Road's political, economic, and cultural connections. After the“Belt and Road”initiative was put forward, Turkey's strategic position became more prominent, and China-Turkish relations entered a new strategic development phase. The main objective of this research is to examine the implementation of the“Belt and Road”initiative in Turkey to analyze the development of political, economic, and cultural cooperation and relations between China and Turkey under the framework of the“Belt and Road”Initiative.