Kurumsal ekonomik coğrafya perspektifinden doğrudan yabancı sermaye yatırımları: OECD örneği
From the institutional economic geographic perspecive foreign direct capital investment: OECD example
- Tez No: 837976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUNİSE TUBA AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Ekonomi, Geography, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Küreselleşme olgusu ile beraber odak noktası haline gelen doğrudan yabancı sermaye yatırımları, günümüzde de ülkeler arası rekabet ortamını belirleyici, temel ekonomik faaliyetler arasında gösterilmektedir. Bu bağlamda araştırmalara konu olan doğrudan yabancı sermaye yatırımları akışlarının belirleyicileri, araştırmacıların yanı sıra siyasilerin de üzerinde durduğu bir gündem haline dönüşmektedir. Bu noktada, önemli bir belirleyici olan mekân konsepti; sağladığı etkin kurumsal yapı ve coğrafi avantajlar sebebiyle, ülkeler açısından önem arz etmektedir. Çalışma, çoğunlukla ekonomik belirleyicilerin gölgesinde kalan mekânsal belirleyicileri; kurumsal ekonomik coğrafya perspektifinden detaylı şekilde incelemektedir. Çalışmada, doğrudan yabancı sermaye yatırımları akışlarının mekânsal belirleyicileri; 2001-2017 dönemi için OECD ülkeleri üzerine oluşturulan ekonometrik model ile Sistem Genelleştirilmiş Momentler Metodu yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, kurumsal ve coğrafi göstergelerin, süreç üzerinde belirleyici oldukları; özellikle kurumsal göstergelerin daha yüksek etkiye sahip oldukları tespit edilmiştir. Ulaşılan sonuçlar, teorik argümanlar ile birlikte detaylı şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Foreign direct investment, which has become a focal point with the fact of globalisation, is nowadays considered as one of the main economic activities that determine the competitive environment among countries. In this context, the determinants of foreign direct investment flows, which are the subject of studies, have become an case that is emphasised by politicians as well as researchers. At this point, the concept of location, which is an major determinant, is important of countries because of the effectual institutional structure and geographical advantages it provides. This study analyses, the spatial determinants, which are mostly overshadowed by economic determinants, from the perspective of institutional economic geography approach. In the study, the spatial determinants of foreign direct investment flows are analysed by using the System Generalized Method of Moments process with the econometric model constructed on OECD countries for the period 2001-2017. According to the results obtained, it is determined that institutional and geographical indicators are determinant on the process; especially institutional indicators have a higher impact. The results obtained are discussed in detail together with the theoretical arguments.