Eğitsel dijital oyun Lori'nin 5-6 yaş grubu çocukların erken sayı ve geometri becerilerine etkisinin incelenmesi
The impact of the educational digital game Lori on 5-6 year old children's early number and geometry skills
  1. Tez No: 837977
  2. Yazar: MUHAMMED ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM MELEK ERBİL KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Okul öncesi dönem çocuklarının temel becerilerinin geliştirilmesi için kullanılan yöntemler ve araçlar, çocukların ilgisini sürekli olarak canlı tutma konusunda yetersiz kalabilmektedir. Dijital eğitim araçları bu alanda potansiyel bir çözüm sunmaktadır. Bu araştırmanın amacı, okul öncesi dönem çocukları için tasarlanmış olan Eğitsel Dijital Oyun LORİ'nin geliştirilmesi sürecini ve çocukların erken sayı ve erken geometri becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma keşfedici sıralı karma araştırma deseni ile yürütülmüş, nitel boyutta durum çalışması, nicel boyutta ön test-son test eşleştirilmiş kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda 6 öğretim elemanı, nicel boyutunda ise 5-6 yaş grubunda 40 çocuk çalışma grubunu oluşturmaktadır. Öğretim elemanlarından yarı yapılandırılmış görüşme formu ile veriler toplanmıştır. Araştırma sürecinde öncelikle araştırmacı tarafından Eğitsel Dijital Oyun LORİ geliştirilmiştir. Çocuklardan veriler Erken Sayı Testi, Erken Geometri Beceri Testi ve kişisel bilgi formu ile toplanmıştır. Alan uzmanlarının dijital oyun olarak onayladığı Eğitsel Dijital Oyun LORİ 8 hafta boyunca, haftada 3 gün deney grubundaki çocuklara uygulanmıştır. Son testlerden 4 hafta sonra deney grubundaki çocuklara kalıcılık testi uygulanmıştır. Araştırmanın nitel boyutundan elde edilen sonuçlara göre dijital oyunlar çocukların gelişimine uygun, eğitici içerikler, canlı görsel ve işitsel tasarıma sahip olmalıdır. Eğitsel Dijital Oyun LORİ, bu kriterlere göre geliştirilmiştir ve deney grubundaki çocukların erken sayı ve geometri becerilerinde kontrol grubuna göre anlamlı artış sağladığı görülmüştür. Bu sonuçlara dayanarak, çocukların öğrenmesini destekleyen, erişimi kolay ve etkileşimli eğitsel dijital oyunların yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The methods and tools used to develop preschool children's basic skills may be insufficient to keep children's interest alive at all times. Digital educational tools offer a potential solution in this area. The purpose of this study is to examine the development process of LORI, an educational digital game designed for preschool children, and its impact on children's early number and early geometry skills. The research was conducted with exploratory sequential mixed research design, case study design was used in the qualitative dimension and pre-test-post-test paired control group design was used in the quantitative dimension. The study group consisted of 6 instructors in the qualitative dimension and 40 children aged 5-6 years in the quantitative dimension. Data were collected from the instructors with a semi-structured interview form. In the research process, the researcher first developed the Educational Digital Game LORI. Data were collected from the children with the Early Number Test, Early Geometry Skills Test and personal information form. The Educational Digital Game LORI, which was approved by the field experts as a digital game, was applied to the children in the experimental group 3 days a week for 8 weeks. A retention test was administered to the children in the experimental group 4 weeks after the post-tests. According to the results obtained from the qualitative dimension of the study, digital games should be suitable for children's development, have educational content, vivid visual and auditory design. The Educational Digital Game LORI was developed according to these criteria and was found to significantly increase the early number and geometry skills of children in the experimental group compared to the control group. Based on these results, it is recommended that easy-to-access and interactive educational digital games that support children's learning should be made widespread.