Amoksisilin ve Klindamisin Emdirilmiş İpek ve Vikril Sütür Malzemelerinin, Antibiyotik Salınımlarının İncelenmesi, İn Vitro Çalışma
Research of Antibiotic Emissions of Amoxicillin and Clindamycin Absorbed Silk and Vicryl Suture Materials, In Vitro Work
  1. Tez No: 837988
  2. Yazar: SERCAN ŞENOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY ER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Oral cerrahi işlemlerden sonra gelişebilecek enfeksiyonu önlemek için yapılan uygulama, sistemik antibiyotik reçete etmektir. Sistemik kullanımlarda, plazmada etkili dozun devamı için tekrarlayan uygulamalara ihtiyaç duyulmaktadır. Kontrollü ilaç salınım sistemlerinde; ilacın, etkin dozda ve sürede, etki etmesi istenen bölgede salınımı sağlanmakta ve sürekli ilaç kullanılması gereksinimi ortadan kalkmaktadır. Bu çalışmada sütürlere emdirme yoluyla elde edilen antibiyotiklerin kontrollü salınım seviyeleri incelenmiş ve lokal antibiyotik etkinliğinden faydalanarak bu yöntemin klinik pratikte uygulanabilirliği değerlendirilmiştir. Yöntemler: Amoksisilin ve klindamisin grubu saf antibiyotikler, ipek ve vikril sütürlere emdirilmiştir. Sütürlerin antibiyotik emilimlerinin arttırılabilmesi amacıyla jet plazma sistemi ile argon gazı uygulanmıştır. Çalışmamızda farklı çapraz bağların etkinliklerini de incelemek üzere toplam 8 grupta deneyler 3 kez tekrarlanmıştır. Çapraz bağlayıcı ajanlar olarak kitosan ve glutaraldehit kullanılmıştır. Sütürler fosfat tamponlu salin içerisinde bekletilerek, 6, 12, 24 ve 36. saatlerde LC-MS/ MS cihazında kontrollü antibiyotik salınımları ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The procedure to prevent infection that may develop after oral surgical procedures is to prescribe systemic antibiotics. In systemic uses, recurrent applications are needed for the continuation of the effective dose in plasma. With controlled drug release systems, release of the drug in the region which it's desired to act in an effective dose and time is ensured and the need of continuous use is eliminated. In this study, the controlled release levels of the antibiotics obtained by absorption to sutures were examined and the application of this method in clinical practice was evaluated by using local antibiotic activity. Amoxicillin and clindamycin group pure antibiotics are absorbed in silk and vicryl sizes. Argon gas was applied with jet plasma system to increase the antibiotic absorption of the sutures. In our study, the experiments were repeated 3 times in 8 groups to examine the activities of different cross-bonds. Chitosan and glutaraldehyde were used as cross-binding agents. The sutures were kept in a phosphate buffered saline and controlled antibiotic emissions were measured on LC-MS/ MS at 6, 12, 24 and 36 hours.