Jinekolojik laparotomilerde transversus abdominis plan bloğunun postoperatif analjezik etkinliği üzerine deksametazonun etkisi
Effect of dexametasone on postoperative analgesic effectiveness of transversus abdomnis plan block in gynecological laparotomies
  1. Tez No: 838024
  2. Yazar: GÖZDE KÜÇÜKSARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA SULTAN ŞAHİN, DR. KADİR ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç. Postoperatif ağrı cerrahi travma ile başlayan ve dokunun iyileşmesi ile giderek azalan akut bir ağrıdır. Hastaların postoperatif dönemde deneyimledikleri ağrı, sadece genel iyilik halini etkilemez; aynı zamanda postoperatif morbiditeye yol açabilir, hastanede kalış süresini uzatabilir ve kronik ağrı gelişme riskini artırabilir. Ağrı ve diğer postoperatif semptomları en aza indirmek etik bir zorunluluktur. Transversus abdominis plan (TAP) bloğu, alt abdominal cerrahi sonrası, akut postoperatif ağrı tedavisinde kullanılan abdominal saha bloklarından birisidir. Postoperatif ağrı yönetimindeki etkisi birçok çalışma ile kanıtlanmıştır. Bu çalışmada amacımız ultrasonografi kılavuzluğunda uygulanan Transversus Abdominis Plan (TAP) blokta lokal anestezik solüsyona eklenen deksametazonun postoperatif analjezi üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem. Retrospektif kesitsel olan bu tez çalışmasına, jinekolojik laparotomi (Total Abdominal Histerektomi (TAH), Total Abdominal Histerektomi + Bilateral Salpingoooferektomi (TAH+BSO), Myomektomi) uygulanan, 18-80 yaş American Society of Anesthesiology (ASA) I-II statüsündeki kadın hastalar dahil edildi. Ocak 2022 ile Aralık 2022 arasında aralığında opere olan ve operasyon sonunda TAP blok uygulanan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. TAP blok uygulanırken analjezik solüsyona deksametazon eklenen hastalar Grup D ve deksametazon eklenmeyen hastalar Grup B olarak sınıflandırıldı. Hastaların yaşı, vücut kitle endeksi, komorbid hastalıkları, postoperatif 2,4,8,12 ve 24. saatlerdeki Vizüel Analog Skala (VAS) skorları, postoperatif ilk 24 saatte ağrı kesici ihtiyaçları, ilk mobilizasyon süreleri ve postoperatif ilk 24 saatte toplam analjezik gereksinimleri incelendi. Hastane bilişim sistemi (PANATES), anestezi takip formları ile hemşire gözlem formları kullanılarak verilere ulaşılıp analiz edildi. Bulgular. Dahil edilme kriterlerini karşılayan ve verilerinde eksiklik olmayan hastalardan Grup D'de 30 ve Grup B'de 30 olmak üzere toplam 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Postoperatif 2,4,8 ve 12. saat VAS skorları karşılaştırıldığında gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Postoperatif 24. Saat VAS skorları grup D'de anlamlı olarak düşük idi (p0,05) Postoperatif 24. saatteki ek analjezik talebi grup D'de anlamlı derecede düşük idi. (p=0,020). Hastaların 24 saatlik ek IV analjezik talepleri karşılaştırıldığında, grup B'de ek analjezik talebi grup D'ye göre anlamlı derecede yüksek saptandı (p=0,038). Gruplar arasında postoperatif mobilizasyon saatleri karşılaştırıldığında iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı (p=0,617). Hastaların ilk analjezik talep süreleri karşılaştırıldığında gruplar arasında anlamlı fark bulunamadı (p=0,617) . Sonuç. USG kılavuzluğunda uygulanan TAP blokta bupivakaine eklenen deksametazonun postoperatif ilk 24 saatte tüketilen ilave analjezik miktarını azaltığı ve VAS skorlarını düşürdüğü saptandı. Deksametazonun TAP blokta lokal anesteziklere eklenmesinin multimodal analjeziye fayda sağlayacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim. Postoperative pain is an acute pain that begins with surgical trauma and gradually decreases with recovery. The pain experienced by patients in the postoperative period does not only affect general well-being; it can also lead to postoperative morbidity, prolonged hospital stay, and preserving the risk of developing chronic pain. Minimizing pain and other postoperative costs is an ethical responsibility. Transversus abdominis plane (TAP) block is one of the abdominal field blocks used in the treatment of acute postoperative pain after lower abdominal surgery. Its effect on postoperative pain management has been proven by many studies. Our aim in this study is to investigate the effects of dexamethasone added to the local anesthetic solution on postoperative analgesia in the Transversus Abdominis Plan (TAP) block applied under ultrasound guidance. Materials and Methods. In this retrospective cross-sectional thesis study, 18-80 years old American Society of Anesthesiology (ASA) I-II status female patients who underwent gynecological laparotomy (Total Abdominal Hysterectomy (TAH), Total Abdominal Hysterectomy + Bilateral Salpingoophorectomy (TAH+BSO), Myomectomy) was included. Patients who were operated between January 2022 and December 2022 and underwent TAP block at the end of the operation were evaluated retrospectively. Patients in whom dexamethasone was added to the analgesic solution while TAP block was applied were classified as Group D, and patients who did not add dexamethasone were classified as Group B. Patients' age, body mass index, comorbid diseases, Visual Analogue Scale (VAS) scores at postoperative 2,4,8,12 and 24 hours, pain relief needs in the first 24 hours postoperatively, first mobilization times and total analgesic requirements in the first 24 hours postoperatively were examined. . Data were accessed and analyzed using the hospital information system (PANATES), anesthesia follow-up forms and nurse observation forms. Results. A total of 60 patients, 30 in Group D and 30 in Group B, who met the inclusion criteria and had no missing data, were included in the study. When the postoperative 2,4,8 and 12th hour VAS scores were compared, no significant difference was found between the groups (p>0.05). Postoperative 24th hour VAS scores were significantly lower in group D (p0.05) Additional analgesic demand at the postoperative 24th hour was significantly lower in group D. (p=0.020). When the patients' 24-hour additional IV analgesic demands were compared, the additional analgesic demand in group B was found to be significantly higher than in group D (p=0.038). When the postoperative mobilization times were compared between the groups, no statistically significant difference was found between the two groups (p=0.617). When the first analgesic demand times of the patients were compared, no significant difference was found between the groups (p=0.617). Conclusion. It was determined that dexamethasone added to bupivacaine in USG-guided TAP block decreased the amount of additional painkillers consumed in the first 24 hours postoperatively and lowered VAS scores. We think that adding dexamethasone to local anesthetics in TAP block will benefit multimodal analgesia.