Farklı egzersiz modellerinin kalp atım hızı değişkenliği ve kas oksijen doygunluğu üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of different exercise models on heart rate variability and muscle oxygen saturation
  1. Tez No: 838023
  2. Yazar: HİLAL KALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ORKUN PELVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor ve Sağlık Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı; farklı vücut bölgelerinin baskın olarak kullanıldığı spor branşlarındaki sporcuların, benzer nabız aralıklarındaki farklı egzersizler sırasında ve sonrasındaki kalp atım hızı değişkenliği ile kas oksijen doygunluğunu yanıtlarını incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya kürek, kano ve orta-uzun mesafe koşu branşlarında yarışan 28 gönüllü erkek sporcu katılmıştır. Sporcular ilk gün kademeli olarak artan bir egzersiz testi ve ikinci günde ise bireysel olarak hesaplanan hedef nabızda 6 dakikalık bir egzersiz testi gerçekleştirmiştir. Protokoller öncesinde sporcuların vücuduna nabız ölçer göğüs bandı ve Biceps Brachii ile Vastus Lateralis kaslarına YKAS cihazı yerleştirilmiştir. Test öncesinde, sırasında ve sonrasındaki 15 dakikada dinlenme halindeyken KAH, KAHD, ve kas oksijen doygunluğu seviyeleri takip edilmiştir. Bulgular: Uygulanan Tek Yönlü ANOVA testlerine göre hedef nabız testinin 1.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to investigate the responses of heart rate variability and muscle oxygen saturation during and after different exercises with similar heart rates in athletes in sports branches where different body parts are used predominantly. Materials and Methods: 28 volunteer male athletes competing in rowing, canoeing and middle-long distance running participated in the study. The athletes performed a gradually increasing exercise test on the first day and a 6-minute exercise test at an individually calculated target heart rate on the second day. Prior to the protocols, the athletes were fitted with a chest strap with a heart rate monitor and a NIRS device was placed on the Biceps Brachii and Vastus Lateralis muscles.HR, HRV, and muscle oxygen saturation levels were monitored at rest before the test, during the test, and 15 minutes after the test.