Tarihsel ve hukuksal düzlemde Katalonya'nın bağımsızlık mücadelesi
Catalonia's struggle for independence on the historical and legal plane
  1. Tez No: 838054
  2. Yazar: SERHAN KARALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN UYSAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu tezin amacı, Katalonya'nın bağımsızlık hedefinin ne kadar ulaşılabilir olduğunu ve bağımsız bir Katalonya'nın uluslararası alanda varlığını sürdürüp sürdüremeyeceğini incelemektir. Dünya genelindeki bağımsızlık hareketleri içinde en önemlilerden biri olarak uluslararası alanda ses getiren Katalonya, yüzyıllar öncesine dayandırdığı tarihsel ve dilsel özgünlüğünü öne sürerek ve demokratik yolları kullanarak barışçıl bir şekilde İspanya'dan ayrılmak istemektedir. Avrupa'daki etnik kökene dayanarak bağımsızlık isteyen ETA ve IRA gibi silahlı örgütlerin aksine, olabildiğince yasalar çerçevesinde hareket etmekte ve uluslararası toplumun, özellikle de Avrupa Birliği'nin desteğini aramaktadır. Katalonya'nın bağımsızlık arayışının analizi İspanya'nın ve Katalonya'nın tarihleri göz önünde bulundurulmadan yapılamaz. Bu çalışmada hem İspanya hem de Katalonya açısından anlaşmazlığın tarihsel altyapısı üzerinde durulmuş, tarihsel gelişimin ayrıntılı bir incelemesinden sonra hem İspanya hem de Katalonya'nın yönetsel yapılarına göz atılmıştır. Anayasal düzlem ve Özerklik Statüleri bağlamında Katalonya'nın bağımsızlık isteminin hukuksal dayanağı incelenmiştir. 2020 yılına kadar Katalonya'da gerçekleşen siyasal olaylar uluslararası hukuk temelinde sorgulandıktan sonra, Birleşmiş Milletler ile Avrupa Birliği'nin konuya ilişkin görüşleri ele alınmıştır. Tezin hazırlanışında, öncelikle akademik literatürde var olan çalışmalar elden geçirilmiş, özellikle İngilizce ve İspanyolca kitaplar okunmuş, güncel gelişmeler güvenilir haber siteleri ve kurumların web sitelerinden takip edilmiş ve araştırmalar bu çerçevede yapılmıştır. Ardından daha güncel olaylar mümkün olduğunca akademik makaleler yardımıyla yorumlanmış, ancak konunun yeniliği ve sürekli yeni gelişmelere gebe olması nedeniyle sık sık internet kaynaklarına başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine how achievable Catalonia's goal of independence is and whether an independent Catalonia can survive in the international arena. While making an impression on the international scene as one of the most important independence movements around the world, Catalonia wants to leave Spain's authority by peacefully using democratic means and by enouncing its historical difference and linguistic originality. Unlike the armed terrorist organisations that seek independence based on their ethnicity in Europe, such as ETA and IRA, Catalonia acts according to law as much as it can and seeks the support of the international community, especially the European Union. The analysis of Catalonia's search for independence cannot be done without considering the history of Spain. This study focuses on the historical background of the conflict for both Spain and Catalonia. After a detailed examination of the historical development, the administrative structures of both Spain and Catalonia were examined. The legal basis of Catalonia's demand for independence has been examined in the context of the Constitutional level and Autonomy Statutes. After the political events that took place in Catalonia until 2020 were questioned on the basis of international law, the views of the United Nations and the European Union on the subject were discussed. In the preparation of the thesis, firstly the studies in the academic literature were reviewed, especially English and Spanish books were read, current developments were followed from reliable news sites and websites of institutions and researches were carried out within this framework. Afterwards, more current events were interpreted with the help of academic articles as much as possible, but internet resources were used frequently due to the novelty of the subject and its continuous new developments.