Synthesis of some new thiazolidine substituted compounds
Bazı yeni tiyazolidin sübstitüe bileşiklerin sentezi
- Tez No: 838088
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YILDIRIM, DOÇ. DR. AKIN SAĞIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bir koku, koku alma duyusuyla algılanabilen çeşitli uçucu organik bileşiklerin bir karışımıdır. Bu VOC karışımları, çok çeşitli tüketim mallarında (parfümler, kozmetikler, çamaşır deterjanları, temizlik maddeleri) sıklıkla uygulama bulmaktadır. Koku bileşikleri, koku endüstrisinde kullanılan hem basit hem de karmaşık maddeleri kapsar. Çeşitli N,S-heterosiklik bileşikler bu alanda uygulama bulmaktadır. Kükürt içeren moleküller özellikle güçlü kokularıyla bilinirler ve koku vericileri çeşitli meyvelerde, uçucu yağlarda ve reçinelerde bulunur. Yapılarında hem S hem de N atomu bulunduran tiazolinler ve tiyazoller, koku ve aroma endüstrisinde büyük önem taşımaktadır. Hem tiazoller hem de tiazolinler, kullanıldıkları kokulara kükürtlü veya topraksı nüanslar verirler. Aromatik özellikleri ve karmaşık koku profillerini geliştirme kapasiteleri, onları koku endüstrisinde faydalı kılar. Bu tezde, bazı yeni ikame edilmiş tiazolin- ve tiyazol-4-karboksilatların (78,79) sentezine odaklandık. Bu nedenle, çeşitli tiazolin-4-karboksilatlar (78a-k), nitril veren kokulu aldehitlerden başlayarak imino eterler (imidatlar) ve imidatların (L)-sistein metil ester ile yoğunlaştırılmasıyla çok aşamalı dönüşümleri içeren çok etkili metodoloji kullanılarak sentezlendi. Son olarak, tiyazoller (79a-j) basit fakat etkili bir oksidasyon reaksiyonuyla elde edildi. Tüm hedef bileşikler (78,79) FTIR, NMR ve HRMS analizleri ile karakterize edildi. Ayrıca bazı uzman burunlar tarafından bileşiklerin koku alma testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
A fragrance is a blend of diverse volatile organic compounds that can be perceived through the olfactory sense. These VOC mixtures find frequent application in a wide range of consumer goods (perfumes, cosmetics, laundry detergents, cleaning agents). Fragrance compounds encompass both simple and complex substances utilized in the fragrance industry. Various N,S-heterocyclic compounds find application in this field. Sulfur-containing molecules are particularly known for their potent odors and their odorants are present in various fruits, essential oils, and resins. Thiazolines and thiazoles, which contain both S and N atoms in their structures, hold significant importance in the fragrance and flavor industry. Both thiazoles and thiazolines impart sulfurous or earthy nuances to the fragrances they are employed in. Their aromatic characteristics and capacity to enhance complex scent profiles make them useful in the fragrance industry. In this thesis, we focused on the synthesis of some new substituted thiazoline- and thiazole-4-carboxylates (78,79). Therefore, variety of thiazoline-4-carboxylates (78a-k) were synthesized using very effective methodology which contains multistep transformations starting from fragrant aldehydes giving nitriles, then their imino ethers (imidates) and the condensations of imidates with (L)-cysteine methyl ester. Finally, thiazoles (79a-j) were obtained by a simple but effective oxidation reaction. All the target compounds (78,79) were characterized by means of FTIR, NMR and HRMS analyses. Besides, olfactory tests of the compounds were performed by some expert noses.