Nesidiocoris tenuis reuter (Hemıptera: Mırıdae)'in kitle üretiminde soğukta depolama imkanlarının araştırılması
Investigation of cold storage possibilities in mass production of adult stages of Nesidiocoris tenuis reuter (Hemiptera: Miridae)
- Tez No: 838103
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışma ile predatör Nesidiocoris tenuis (Reuter) (Hemiptera: Miridae)'in ergin dönemlerinin değişik sürelerde soğukta bekletilmesinin bazı biyolojik özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Denemede her grupta 0-24 saat yaşlı ergin olan bireyler; 7, 10 ve 15°C sıcaklıklarda 5, 10 ve 15 gün süre ile karanlıkta tutulmuştur. Düşük sıcaklıklarda depolanan erginlere besin olarak haftada üç kez Ephestia kuehniella Zeller (Lepidoptera: Pyralidae) yumurtaları ve ballı su ile nemlendirilmiş pamuklar bırakılmıştır. Depolama sonrası canlı kalan N. tenuis bireyleri 16:8 [A: K] h, 25°C koşullarında yetiştirilmeye alınmıştır. Depolama sonrası ergin bireylerde en düşük canlı kalma oranı 7°C'de 15 gün depolandığında %65.00±2.45, en yüksek canlı kalma oranı 7 ve 10°C'de 5 gün depolandığında sırasıyla %94.00±4.00 ve %98.00±3.54 olarak gerçekleşmiştir. Depolama sonrası yetiştirilen bireylerde en uzun ömür süresinin 7 ve 10°C'de 10 gün depolandığında sırasıyla 14.06±0.42 ve 14.94±0.49 gün, en kısa ömür süresinin ise 15°C'de, 15 gün depolanan erginlerde 8.10±0.61 gün sürdüğü kaydedilmiştir. Ortalama nimf sayıları en yüksek 7°C'de 15 gün bekletilen erginlerden 322.4±14.82 adet, en düşük ise 15°C'de 15 gün bekletilen erginlerden 47.6±8.05 adet elde edilmiştir. 15°C'de 15 gün depolanan erginlerden elde edilen nimf sayıları hariç diğer süre ve sıcaklıklarda depolanan erginlerin nimf sayılarının kontrol grubu ile arasında istatistiki olarak fark olmadığı bulunmuştur. Nesidiocoris tenuis'in ergin bireylerinin kitle üretimini yapacaklar için 7 ile 10°C arasındaki sıcaklıklarda ve 10 güne kadar depolanması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of exposing the adult stages of the predator Nesidiocoris tenuis (Reuter) (Hemiptera: Miridae) to cold temperatures at different times was examined. In the experiments, individuals that reached adult stage on the same day were kept in the dark for 5, 10, and 15 days at 7, 10, and 15°C. Adults kept at low temperatures were fed three times per week with Ephestia kuehniella Zeller (Lepidoptera: Pyralidae) eggs and honey water. Individuals of N. tenuis that survived after cold exposure were reared at 25°C under 16:8 (L:D) day period. The lowest adult survival rate after cold exposure was 65.00±2.45% when held at 7°C for 15 days. Highest survival rates were 94.00±4.00% and 98.00±3.54% when stored at 7 and 10°C, respectively, for 5 days. The most extended longevity in individuals reared following to the cold exposure was 14.06±0.42 days at 7°C and 14.94±0.49 days at 10°C, respectively, while the shortest lifespan was 8.10±0.61 days in adults held at 15°C for 15 days. The average number of nymphs produced by adults kept at 7°C for 15 days was 322.4±14.82, while the number produced by adults kept at 15°C for 15 days was 47.6±8.05. Except for the nymphs acquired from adults held at 15°C for 15 days, the number of nymphs obtained from adults stored at other dates and temperatures did not differ statistically from the control group. The study concludes that those who intend to mass-produce N. tenuis adults should store them at temperatures between 7 and 10°C for up to 10 days.