Investigation of a hybrid fuel cell - gas turbine system
Hibrit yakıt hücresi - gaz türbin sisteminin incelenmesi
  1. Tez No: 838112
  2. Yazar: MUHAMMET CAMCI
  3. Danışmanlar: DR. AUDRİUS BAGDANAVİCİUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Leicester
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Yakıt hücreleri uzun süredir elektrik üretimi için düşünülmektedir. Fakat bu son 30 yıla kadar, yakıt hücrelerinin birtakım dezavantajları, büyük ölçekli elektrik üretimine izin vermedi. Mevcut yakıt hücrelerindeki inovasyonlar, temiz ve ucuz enerji üretimi ile birlikte, yakıt hücreleri mikro elektrik üretimi segmentinde yaygınlaştı. Buna nazaran büyük ölçekli elektrik üretim segmenti için katı oksit yakıt hücre- gaz türbin entegre sisteminin daha fazla gelişmeye ihtiyacı var. Birleşik güç üretim sistemleri, bir katı oksit yakıt hücresi-gas türbini (SOFC-GT) ve bir buhar türbini farklı basınç aralıklarda modellenmiştir. Bu çalışmada temel amaç yakıt-elektik veriminin termodinamik dizayn ve optimizasyon çalışması ile nasıl geliştirebileceğini bilgisayar simülasyonları vasıtasıyla göstermek. Bu çalışma ayrıca basınçlandırma efektinin SOFC-GT sistem verimliliği üzerine etkisini iki ana konfigürasyon üzerinde göstermeyi tasarlamaktadır. Çalışmadaki bir integrasyon sisteminde %70 üstünde yakıt-elektrik verimliliği elde edilmiştir (SOFC yakıt verimi faktörü 0.64 ve system 7.4 bar basınçlandırıldığı sırada). Bu verimi ulaşılması için, en iyi integrasyon konfigürasyon gelişmesi adına bazı major parametrelerde (ısı eşanjör sıcaklıkları, operasyon basınçları) hassas analizler üzerine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The power generation community have been considering fuel cells for a long time since their invention. However, their drawbacks have not allowed for their wide-scale usage until the last few decades. With recent innovation in fuel cell technologies and clean low-cost energy aspiration, fuel cells have found favour in the individual micro-power generation segment. However, for larger size power generation systems, solid oxide fuel cell – gas turbine hybrid systems are still being developed. Combined power generation systems with a solid oxide fuel cell – gas turbine (SOFC-GT) and a steam turbine (ST) system were modelled for different ranges of operating pressure. The main aim is to indicate how fuel-to-electricity efficiency can be evaluated by thermodynamic design, and optimized through the study of pressurized SOFC-GT-ST hybrid systems using steady-state computer simulations. Furthermore, this study is intended to demonstrate the effect of pressurisation on the SOFC-GT system efficiency based on two main configurations. A hybrid system fuel-to-electricity efficiency of over 70% has been achieved with an SOFC having a fuel utilization factor of 0.64 and when pressurized to 7.4 bar. To achieve this efficiency, sensitive analyses of some major system parameters (e.g. heat exchangers temperatures, operating pressures) were studied in order to develop the best adaptive hybrid configuration.