Sirkadyen genlerinin metilasyonu ile anksiyete arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between methylation of circadian genes and anxiety
  1. Tez No: 838113
  2. Yazar: ERKİN KERİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÖZÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: CRY2 ve PER3 gen mutasyonlarının sirkadyen ritim bozuklukları ve anksiyete ile ilişkisi bilinirken, bu genlerin çevresel faktörler tarafından etkilenen DNA metilasyon durumları hakkında sınırlı bilgi bulunmaktadır. Bu çalışma, CRY2 ve PER3 genlerinin metilasyon durumları ile anksiyete arasındaki ilişkiyi aydınlatmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, Wistar Albino sıçanlar üzerinde 21 gün boyunca sirkadyen ritim bozukluğu protokolü (6 saat aydınlık/18 saat karanlık) ve hareketsizliği sağlayan bir kemirgen restrainer kutusu kullanıldı. Deney sonlandırıldığında, Yükseltilmiş Artı Labirent, Zorunlu Yüzme Testi ve Aydınlık-Karanlık Kutusu testleri kullanarak anksiyete ve depresyon düzeyleri değerlendirildi. Beyin dokusu örneklerinden elde edilen DNA üzerinde gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) kullanılarak CRY2 ve PER3 genlerinin metilasyon yüzdesi belirlendi. Bulgular: Analizlerimiz, 21 gün boyunca sirkadyen ritim bozukluğu ve kısıtlama stresine maruz kalan sıçanlarda, kontrol grubuna göre CRY2 ve PER3 genlerinin CpG metilasyon seviyelerinde sırasıyla 1,6 ve 1,4 kat artış olduğunu göstermiştir. Sonuç: Bulgularımız, CRY2 ve PER3 gen metilasyon düzeylerinin anksiyete durumlarında önemli olduğunu vurgulamaktadır. Sirkadyen ritim bozukluğu ve kısıtlanma türü stres uygulanan sıçanlarda, bu genlerin metilasyon düzeyleri kontrol grubuna göre belirgin bir şekilde artmıştır. Bu, CRY2 ve PER3 genlerinin CpG metilasyon seviyelerinin potansiyel biyolojik belirteçler olarak kullanılma olasılığını gündeme getirmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: CRY2, PER3, Anksiyete, Metilasyon, Sirkadyen Ritim
Özet (Çeviri)
Objective: The role of CRY2 and PER3 gene mutations in circadian rhythm disorders and anxiety is recognized, yet there's limited knowledge concerning their DNA methylation patterns influenced by environmental factors. This study aspires to shed light on the connection between the methylation status of CRY2 and PER3 genes and anxiety. Materials and Methods: In this study, a circadian rhythm disorder protocol (6 hours light/18 hours dark) was applied to Wistar Albino rats for 21 days, and a rodent restrainer box was used to induce immobility. At the end of the experiment, anxiety and depression levels were evaluated using the Elevated Plus Maze, Forced Swim Test, and Light-Dark Box tests. The methylation percentage of CRY2 and PER3 genes was determined by real-time polymerase chain reaction (PCR) on DNA obtained from brain tissue samples. Results: Our analyses revealed that in rats subjected to circadian rhythm disorder and restraint stres for 21 days, the CpG methylation levels of CRY2 and PER3 genes increased by 1.6 and 1.4 times, respectively, compared to the control group. Conclusion: Our findings underscore the significance of the methylation levels of CRY2 and PER3 genes in anxiety conditions. In rats subjected to circadian rhythm disorder and restraint type stress, the methylation levels of these genes were markedly higher than those of the control group. This suggests the possibility of using the CpG methylation levels of CRY2 and PER3 genes as potential biomarkers. KEYWORDS: CRY2, PER3, Anxiety, Methylation, Circadian Rhythm