Belirsizliğin bulanık kümeler teorisi kullanılarak modellenmesi ve karar teorisine uygulanması
The modelling of uncertainty by using fuzzy sets theory and its application to decison theory
  1. Tez No: 838114
  2. Yazar: ZAKİR HASANOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TÜYSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Belirsizlik karar verme süreçlerinde dikkate alınması gereken en önemli ögelerden biridir. Karar verme aşamasında belirsizliğe neden olan faktörlerin başında eksik bilgi veya sayısal olmayan, dilsel ifadeler gelmektedir. Zadeh (1965), insan yargılarının bu belirsizliğini ve öznelliğini çözmek, karar verme sürecinde insanların belirsiz ifadelerini gösteren dilsel terimleri ifade edebilmek için bulanık küme teorisini ortaya koymuştur. Yapmış olduğumuz bu tez çalışmasında bulanık kümeler teorisinin bir türü olan aralık tip-2 bulanık kümeler ve çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan AHP yöntemi entegre bir şekilde araştırılmış ve gerçek bir hayat problemi üzerinde uygulanmıştır
Özet (Çeviri)
Uncertainty tends to be one of the most crucial elements to be considered in decision-making process. Missing information or non-numerical, linguistic expressions are the major factors lead to uncertainty. In 1965 Zadeh proposed fuzzy logic to cope with uncertainties which arise as a result of human reasoning and lingustic expressions. In this thesis, interval type-2 fuzzy sets which is a type of fuzzy sets theory and AHP method which is one of the multi-criteria decision-making methods were investigated in an integrated way and applied on a real-life problem.