Characterization of ceramic raw materials within agean region and evaluation of their effects on the end product
Ege bölgesindeki seramik hammaddeleri ve bunların nihai ürünler üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 83813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN MORDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
m ÖZET Seramik, inşaat sektöründe yapı malzemeleri arasında en önde gelenlerdendir. Türk seramik endüstrisi bugünkü haliyle rakiplari ile rekabet edebilecek güçte en son teknoloji ile üretim yapmaktadır. Türk seramik fabrikalarında seramikte dünya çapında önde gelen ülkelerden transfer edilen son teknoloji uygulanmaktadır. Üretim hammadde girdisinin büyük bir kısmı yerli üretimden sağlanırken bir kısmı da ithal edilmektedir. Günümüz piyasa ve rekabet şartlarında en önemli faktör standartlar dahilindeki ürünleri mümkün olan en düşük maliyette elde edebilmektir. Üretim ve proses kontrolün en önemli destekleyicisi iyi bir malzeme yönetimidir. Doğru malzemenin en uygun fiyata satın alınması çok önemlidir. Günümüz şartlarında üretim maliyetlerini dastekleyen en önemli modül satın almadır. Seramik formülasyonlarında ithal malzemelerin kullanım oranları yerli malzemalere göre düşük de olsa toplamda ithal malzemalerin maliyeti çok yüksek kalmaktadır. Bu çalışmada tek pişirimli yer ve duvar seramikleri üretiminde % 10-40 arasında kullanılan ithal kaoline yurt içinden bir alternatif yaratılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla Balıkesir / Sındırgı bölgesi kaolinleri ve İstanbul Şile killerinden temsili numuneler alınarak standart numune ile laboratuvar ve endüstriyel çapta denemeler yapılmıştır. Amaç yerli killerin Fransız kaolinlerinin yerine kullanılmasını sağlayarak üretim maliyetini düşürmektir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Ceramic Tiles is one of the most important part of building materials sector. Turkish ceramic industry today run their process with the most improved technology like it's competiters abroad. In Turkish ceramic factories the technology transferred from the leader countries have been applied. The main percentage of the incoming materialsare taken from domestic market whereas another part is imported. In today's market and competition conditions, the most important factor is to obtain products in the required standards with the lowest possible costs. The main support of production is the material management that the purchase of the right material with the minimum costs is very essential. Actually in many management systems the key points which the whole system is made up of are the material supplyand the sales. So in the latest applications the most important modul of which supports the system is to be the purchasing. In ceramic formulation, altough the content of domestic raw materials is higher than the imported materials in the formulations, from the point of total costs, the costs of imported materials come up with a very high percentage. In this study impoted kaoline which has been included in the content of single firing wall and floor ceramic tiles productionin the value of 10-40 % has been examined and any altenative clays from domestic market has been searched. Under this purpose, yhe representative samples of Balıkesir / Sındırgı region kaolines and Istanbul Şile clays are obtained and in parallel with the standard material the laboratory and further industrial trials have been made. The target is to be able to substitute the imported kaoline with the domestic clays in order to obtain a remarkable decrease in the material supply costs.