Küçük hücreli dışı akciğer karsinomu tanısıyla opere edilen erken evre olgularda, albümin-alkalen fostataz oranının prognostik faktör olarak etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of albumin-alkaline phosphatase ratio as A novel prognostic factor in patients with early stage non-small cell lung carcinoma
- Tez No: 639073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN USLUER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Küçük hücreli akciğer kanserinde (KHDAK) kanser prognozu tayini için hematolojik ve biyokimyasal marker arayışı önem kazanmıştır. Son zamanlarda serum albümin (sALB) ve alkalen fosfataz (ALP) birlikte kullanılarak oluşturulan albumin-alkalen fosfataz oranı (AAPR) prognostik belirteç olarak kullanılmaya başlamıştır. Çalışmamızda KHDAK tanısı ile opere edilen erken evre olgularda, periferik kanda ölçülen AAPR'nin retrospektif olarak incelenmesi; sağkalımların araştırılması ve bu oranın prognostik faktör olarak kullanılıp kullanılamayacağının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde Ocak 2010- Aralık 2019 tarihleri arasında opere edilen hastalar restrospektif olarak incelendi. Patolojik olarak 8. TNM sınıflamasına göre T1 ve T2 N0 olarak evrelenmiş KHDAK tanılı ve verilerine eksiksiz olarak ulaşılan toplam 348 olgu çalışmamıza dahil edildi. Pnömonektomi operasyonu geçiren, neoadjuvan tedavi alan veya ek malignitesi saptanan olgular çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 348 hastanın 294'ü erkek ve 54'ü kadın idi. Çalışma grubunun yaş ortalaması 60,3 ± 9,7 yıl olarak saptandı. Preoperatif hesaplanan ortalama AAPR değeri 0,56±0,24 idi. AAPR değeri için ROC analizi yapıldı ve cutoff değeri 0.50 olarak belirlendi. Buna göre 348 hastanın 189'u yüksek AAPR grubu (AAPR>0,50; %54,3); 159 hasta ise düşük AAPR grubu (AAPR≤0,50; %45,7) olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The search for hematological and biochemical markers has gained importance for the determination of cancer prognosis in small cell lung cancer (NSCLC). Recently, albumin-alkaline phosphatase ratio (AAPR), ratio of serum albumin (sALB) to alkaline phosphatase (ALP) has started to be used as a prognostic marker. In our study, AAPR is calculated in early stage cases with the diagnosis of NSCLC retrospectively. It is aimed to investigate survivals and evaluate whether this rate can be used as a prognostic factor. Materials and Methods: Patients operated in our clinic between January 2010 and December 2019 were analyzed restrospectively. A total of 348 cases with NSCLC pathologically diagnosed according to the 8th TNM classification as T1 and T2 N0 and whose data were obtained were included in our study. Patients who underwent pneumonectomy, received neoadjuvant therapy, or had a history of malignancy were excluded from the study. Results: Of the 348 patients included in the study, 294 were male and 54 were female. The average age of the study group was 60.3 ± 9.7 years. The mean AAPR value calculated preoperatively was 0.56 ± 0.24. ROC analysis was performed for AAPR value and the cut-off value was determined as 0.50. 189 of 348 patients were in the high AAPR group (AAPR> 0.50; 54.3%); 159 patients were inclueded into the low AAPR group (AAPR≤0.50; 45.7%).