The relationship between employees' job satisfaction and employees' organizational commitment, and the moderating influence of emotional intelligence among Nigerian employees in the University of Ilorin
Ilorin Üniversitesi'nde çalışanların iş tatmini ile çalışanların örgütsel bağlılığı arasındaki ilişki ve Nijeryalı çalışanlar arasında duygusal zekanın düzenleyici etkisi
  1. Tez No: 838132
  2. Yazar: SOLOMON CHUKWUEMEKA UGBAJA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YOZGAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Sürdürülebilirliğe küresel vurgunun etkisiyle kurumsal organizasyon ve kurumların operasyonel stratejilerinde köklü bir değişiklik yaşandı. Bu dönüşüm, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nde (SDG'ler) özetlenen, Birleşmiş Milletler'in açıkça tanımlanmış hedefleri aracılığıyla açıkça görülmektedir. Bu hedefler kurumsal hizmetler için sürdürülebilir bir çerçeve geliştirmek üzere tasarlanmıştır. Adil istihdamı ve ekonomik ilerlemeyi teşvik etmeye odaklanan sekizinci Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi özellikle önemlidir. Bu, Birleşmiş Milletler'in çalışanların refahının, iş tatmininin, kuruluşlarına bağlılığın, duygusal dengenin ve istikrarın önemini kabul ettiğinin altını çizmektedir. Bu kabul, ister kamu ister özel olsun, başarılı bir organizasyonun temel taşının mutlu, kararlı ve duygusal açıdan dengeli bir iş gücü olduğu anlayışından kaynaklanmaktadır. Bu çalışma, çalışanların iş tatmini ile örgütsel bağlılıklarının üç boyutu (duygusal, devamlılık ve normatif bağlılıklar) arasındaki etkileşimi incelemiş ve değerlendirmiş, aynı zamanda duygusal zekanın (EI) düzenleyici etkisini de göz önünde bulundurmuştur. Araştırma, uygun örnekleme yaklaşımı kullanılarak seçilen, kamu sektöründeki Nijeryalı bir üniversiteden 370 çalışandan oluşan bir örneklemi içeriyordu. Sonuçlar kayda değer bir korelasyonu ortaya çıkardı: çalışanların iş tatmini, duygusal, devamlılık ve normatif örgütsel bağlılıkların güvenilir belirleyicileridir. Ayrıca, sonuçlar iş tatmini ile örgütsel bağlılık arasında anlamlı bir ilişki olduğunu doğruladı. Bulgular ayrıca duygusal zekanın (EI), iş tatmini ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide düzenleyici bir rol oynadığını ortaya koydu. Sonuçta, duygusal zekanın (EI), özellikle Nijerya kamu sektörü Ilorin üniversitesindeki personel arasında, çalışanların iş tatmini ile organizasyona bağlılıkları arasındaki bağlantı üzerinde olumlu bir düzenleyici etkiye sahip olduğu sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
There has been a fundamental shift in the operational strategies of corporate entities and institutions, driven by the global emphasis on sustainability. This transformation is evident through the clearly defined objectives of the United Nations, as encapsulated in the Sustainable Development Goals (SDGs). These goals are designed to foster a sustainable framework for organizational services. Of particular importance is the eighth SDG, which centers on promoting fair employment and economic progress. This underscores the United Nations' recognition of the significance of employees' well-being, job contentment, allegiance to their organizations, emotional equilibrium, and stability. Such acknowledgment stems from the understanding that the bedrock of every thriving organization, whether in the public or private sphere, is a content, dedicated, and emotionally balanced workforce. This study examined and assessed the interplay between employees' job satisfaction and the three dimensions of their organizational commitment (affective, continuance, and normative commitments), while also considering the moderating impact of emotional intelligence (EI). The research involved a sample of 370 employees from a Nigerian university in the public sector, selected using a convenient sampling approach. The outcomes unveiled a noteworthy correlation: employees' job satisfaction are reliable predictors of affective, continuance, and normative organizational commitments. Furthermore, the results affirmed a significant correlation between job satisfaction and organizational commitment. The findings also revealed that emotional intelligence (EI) plays a moderating role in the relationship between job satisfaction and organizational commitment. Consequently, it can be deduced that emotional intelligence (EI) has a favorable moderating effect on the nexus between employees' job satisfaction and their commitment to the organization, specifically among personnel in Nigerian public sector university of Ilorin.