Kronik hepatit C enfeksiyonlu hastalarda hepatit C virüs genotiplerinin dağılımı
Distribution of hepatitis C virus genotypes in patients with chronic hepatitis C infection
  1. Tez No: 838166
  2. Yazar: ESRA YENİHAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT METE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne 2011-2020 yılları arasında başvuru yapan 815 kronik hepatit C enfeksiyon hastasının retrospektif olarak genotip dağılımı belirlenmiştir. Genotip dağılımındaki değişimi ve göçün etkilerini incelemek amaçlanmıştır. PCR yöntemi ile amplifikasyon sonrası elde edilen HCV genomunun dizileme yöntemi kullanılarak genotip tayini yapılmıştır. Çalışma sonucu en sık genotip 1b saptanmış, genotip 1 oranının yıllar içinde azaldığı, genotip 4 oranının arttığı belirlenmiştir. Suriyeli bir hastada genotip 5 saptanmıştır. Çoğunluğu erkeklerden oluşan Genotip 3 oranının 2019, 2020 yıllarında arttığı belirlenmiştir. Sonuç olarak ciddi bir halk sağlığı sorunu olan hepatit C enfeksiyonunun tedavi seçimi ve süresi genotipten etkilenmektedir. Bölgemizde yıllar içerisinde genotip 4 oranlarının artışı, genotip 5'in belirlenmesi Suriye kaynaklı göçün genotip dağılımını değiştirdiğini göstermektedir. Ayrıca damar içi uyuşturucu kullanan hastalarda daha sık görüldüğü bilinen genotip 3'ün artmaya başlaması genotip dağılımını etkileyen birçok faktör olduğunu gözler önüne sermektedir. Doğrudan etkili antiviral ilaç kullanımıyla kür oranları artsa da nadir mutasyonlar görülebilmesi nedeniyle, genotip tayininin ve ülkedeki epidemiyolojik verilerin düzenli olarak takip edilmesi gerektiği düşüncesindeyiz. ANAHTAR SÖZCÜKLER, Hepatit C virüsü, kronik hepatit C, Hepatit C virüsü genotipleri, genotip, Diyarbakır
Özet (Çeviri)
In this study, the genotype distribution of 815 chronic hepatitis C infection patients who applied to Dicle University Medical Faculty Hospital between 2011 and 2020 was determined retrospectively.. It is aimed to examine the change in genotype distribution and the effects of migration. Genotype determination was made using the sequencing method of the HCV genome obtained after amplification by PCR method. As a result of the study, the most common genotype 1b was determined, it was determined that the rate of genotype 1 decreased and the rate of genotype 4 increased over the years. Genotype 5 was detected in a Syrian patient. It has been determined that the rate of Genotype 3, mostly males, increased in 2019,2020. As a result, the choice of treatment and duration of hepatitis C infection, which is a serious public health problem, is affected by the genotype. The increase in genotype 4 rates over the years in our region and the determination of genotype 5 show that the migration originating from Syria has changed the genotype distribution. In addition, the increase in genotype 3, which is known to be more common in injecting drug users, reveals that there are many factors affecting genotype distribution. Although the cure rates increase with the use of direct-acting antiviral drugs, we think that genotype determination and epidemiological data in the country should be followed regularly because rare mutations can be seen. KEYWORDS, Hepatitis C virus, chronic hepatitis C, Hepatitis C virus genotypes, genotype, Diyarbakır