Ventriküler prematür atımlarda nöropeptid y'nin rolü
The role of neuropeptide y in the ventricular premature beats
- Tez No: 838170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BEĞENÇ TAŞCANOV
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Ventriküler ekstrasistol (VES) etyolojisinde tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmada VES'lerin oluşumunda nöropeptit Y (NPY)'nin rölünün olup olmadığı araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 24 saatlik ritim holter sonucunda VES olan 150 olgu çalışma grubu, olmayan 86 olguda kontrol grubu olarak alındı. Çalışma grubu da kendi içinde 15 binden fazla ve az VES'i olanlar olmak üzere iki alt gruba ayrıldı. Tüm olguların detaylı anamnez alınıp, fizik muayeneleri, elektrokardiografileri (EKG) ve ekokardiyografileri yapıldı. Bütün vakalarda biyokimya parametreleri ve NPY düzeyi ölçümü için venöz kan alındı. İstatistiksel analizi SPSS 22.0 paket programı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Her iki grup arasında diyabetis mellitus (DM), diyastolik kan basıncı, vücut kitle indeksi (BMI), LDL, TG, WBC, kreatin, Na, K, CRP, PLT, albümin, TSH, IVS, PWD, standart QRS, ortlama QRS açısından istatistiksel bir fark yoktu (hepsi için p>0.05).
Özet (Çeviri)
Object: The etiology of ventricular extrasystole (VES) is not known exactly. The role of neuropeptide Y (NPY) in the formation of the VESs was investigated. Material and Methods: The study included 150 cases with VES with 24-hour rhythm holter result as the study group and 86 cases without it as the control group. The study group was divided into two subgroups, including those with more than 15 thousand and less VES. A detailed anamnesis was taken, and physical examinations, electrocardiographs (ECG) and echocardiograms were performed im all cases. Venous blood was drawn for biochemistry data and NPY level measurement in all cases. Statistical analysis was performed using the SPSS 22.0 package program. Results: Between both groups, diabetes mellitus (DM), diastolic blood pressure, body mass index (BMI), LDL, TG, WBC, creatine, Na, K, CRP, PLT, albumin, TSH, IVS, PWD, standard QRS, there was no difference in mean QRS (p>0.05 for all).