Migren tanılı çocuk hastalardaki uyku bozukluğunda melatonin kullanımının yeri
The role of melatonin in the management of sleep disturbances in children diagnosed with migraine
- Tez No: 971385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YÜKSEL KARATOPRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Çocukluk çağında migren, bu yaş grubunda görülen en şiddetli primer baş ağrısıdır ve yaşam kalitesinin belirgin ölçüde azalmasına sebep olmaktadır. Uyku bozuklukları çocuk ve ergenlerde oldukça yaygındır ve özellikle migren teşhisi konan hastaların %60 kadarında bulunabildiği gösterilmiştir. Çalışmamızda, aurasız migren tanısı almış çocuk hastalar incelenerek melatonin tedavisinin baş ağrılarının şiddeti ve uyku kalitesi üzerindeki etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamız Çocuk Nöroloji Kliniği'ne başvuran aurasız migren tanılı ve uyku bozukluğu saptanmış olan hastalarda melatonin tedavisi başlanmış olan çocuk hastaların incelenmesini amaçlayan tek merkezli, retrospektif bir çalışmadır. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi'nde Çocuk Nöroloji Kliniği'ne Ocak 2024 – Haziran 2025 tarihleri arasında baş ağrısı şikayeti ile başvurarak ICHD-3 kriterlerine göre aurasız migren tanısı alıp melatonin tedavisi başlanan 32 hasta, melatonin tedavisi öncesi ve tedavi başlangıcından 2 ay sonrasında baş ağrısı şiddeti ve uyku kalitesini saptamaya yönelik Pediatrik Migren Engellilik Değerlendirme Ölçeği (PedMIDAS), Baş Ağrısı Etki Testi-6 (HIT-6), Epworth Uykululuk Ölçeği (EUÖ), Çocukluk Çağı Uyku Alışkanlıkları Anketi (ÇÇUAA) ve Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) skorları ile baş ağrısı sıklığının kayıtları karşılaştırılarak retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmamızdaki 32 hastanın hepsinde baş ağrısı etkisini değerlendirmek için yapılan PedMIDAS ve HIT-6 skorlarında hafif/orta/şiddetli kategorileri yer almaktaydı, az/hiç kategorisine dahil olan hasta bulunmamaktaydı. Hastaların EUÖ anketine göre 25 tanesinde (%78,1) gündüz aşırı uykululuk saptandı. Hastaların hepsinde ÇÇUAA ve PUKİ skorları anlamlı yüksek görüldü. Melatonin tedavisi sonrasında PedMIDAS, HIT-6, EUÖ, ÇÇUAA ve PUKİ skorlarında tedavi öncesine göre anlamlı düşüş olduğu görüldü. Ayrıca hastaların aylık baş ağrısı sıklığı ortalama ayda 16 kere olmaktayken tedavi sonrasında ayda 4 kereye düşmüş olduğu görüldü ve istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Yapılan korelasyon analizinde tedavi öncesinde PedMIDAS ile EUÖ değeri ve ÇÇUAA alt kategorisi olan gün içinde uykululuk kategorisi arasında korelasyon saptanmışken tedavi sonrasında korelasyon saptanmadı. Elde edilen bulgular, melatonin tedavisinin aurasız migren tanılı çocuk hastalardaki baş ağrısı şiddetine, sıklığına ve günlük hayat üzerindeki etkisine, uyku bozukluklarına ve uyku kalitesinin iyileştirilmesine faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, polikliniğe baş ağrısı şikayeti ile gelen çocuk hastalarda uyku kalitesinin sorgulanması ve aurasız migren tanısı alan çocuk hastalara gerekirse melatonin tedavisinin başlanması konusunda klinisyenlerin farkındalığının arttırılmasına katkı sağlayabileceğini düşündürtmektedir.
Özet (Çeviri)
Childhood migraine is the most severe primary headache disorder observed in this age group, leading to a significant reduction in the quality of life. Sleep disturbances are quite common in children and adolescents, and have been shown to be present in up to 60% of patients diagnosed with migraine. In our study, we aimed to investigate the effect of melatonin treatment on headache severity and sleep quality in pediatric patients diagnosed with migraine without aura. Our study is a single-center, retrospective study designed to examine pediatric patients who were diagnosed with migraine, presented with a sleep disorder, and for whom melatonin treatment was initiated at a Pediatric Neurology Clinic. Thirty-two patients who presented to the Pediatric Neurology Clinic at İstanbul Medeniyet University Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital with headache complaints between January 2024 and June 2025, were diagnosed with migraine without aura according to ICHD-3 criteria, and for whom melatonin treatment was started, were retrospectively evaluated. The records comparing headache frequency, as well as scores from PedMIDAS (Pediatric Migraine Disability Assessment Scale), HIT-6 (Headache Impact Test-6), EES (Epworth Sleepiness Scale), PSQI (Pittsburgh Sleep Quality Index), and CSHQ (Children's Sleep Habits Questionnaire) were compared between the pre-treatment period and two months after the initiation of melatonin treatment to determine the impact on headache severity and sleep quality. In all 32 patients in our study, PedMIDAS and HIT-6 scores used to evaluate headache impact fell into the mild/moderate/severe categories, with no patients categorized as having little/no impact. According to the EES questionnaire, excessive daytime sleepiness was detected in 25 patients (78.1%). CSHQ and PSQI scores were found to be significantly high in all patients. Following melatonin treatment, a statistically significant decrease was observed in PedMIDAS, HIT-6, EES, CSHQ, and PSQI scores compared to pre-treatment values. Furthermore, the patients' mean monthly headache frequency decreased from an average of 16 per month to 4 per month after treatment, which was found to be statistically significant. Correlation analysis revealed a correlation between pre-treatment PedMIDAS scores and EES values, as well as the 'daytime sleepiness' subcategory of CSHQ; however, no such correlation was found after treatment. In conclusion, the findings suggest that melatonin treatment is beneficial for improving headache severity, frequency, impact on daily life, sleep disorders, and overall sleep quality in pediatric patients diagnosed with migraine without aura. These results suggest they may contribute to increasing clinicians' awareness regarding the importance of assessing sleep quality in pediatric patients presenting with headache complaints and initiating melatonin treatment, if necessary, in those diagnosed with migraine without aura.