Altındağ ilçesi kadın eğitim ve kültür merkezlerine üye kadınlarda sağlık okuryazarlığı düzeyleri ile yeme farkındalığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between health literacy levels and eating awareness among women members of Altındağ district women education and cultural centers
  1. Tez No: 838228
  2. Yazar: AYŞE NUR İNAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS EMRE BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu araştırma Ankara ili Altındağ ilçesi Kadın Eğitim ve Kültür Merkezlerine (KEKM) üye kadınlarda sağlık okuryazarlığı düzeyleri ile yeme farkındalığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Mayıs-Haziran 2023 tarihleri arasında Ankara ili Altındağ Belediyesine bağlı KEKM'lerine üye, çalışmaya katılmaya gönüllü olan 18 yaş ve üzeri kadın bireyler ile yüz yüze görüşülerek yürütülmüştür. Araştırmada katılımcılara demografik özellikleri ile sağlık bilgilerini içeren anket formu, sağlık okuryazarlığı düzeylerini değerlendirmek için TSOY-32 ölçeği ve yeme farkındalıklarını değerlendirmek için YFÖ-30 ölçeği uygulanmıştır. Katılımcıların çalışmada kullanılan ölçeklerden aldıkları puanların sosyo-demografik özellikleri açısından kıyaslanmaları amacıyla Mann Whitney U Testi ve Kruskal Wallis Testi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan 324 kadının yaş ortalaması 46,4±11,9 yıldır. Katılımcıların %81,2'si evli, %71,6'sı ev hanımı, %35,8'i ilkokul mezunu, %40,1'i kronik hastalığa sahip, %10,2'si sigara kullanmakta ve BKİ ortalamaları 29,07±5,29 kg/m²'dir. Katılımcıların %39,5'i kilolu ve %43,2'si ise obezdir. Katılımcıların sağlık okuryazarlığı ölçek puan ortalaması 32,93±8,67'dir. Katılımcıların sağlık okuryazarlığı düzeylerine göre dağılımı değerlendirildiğinde %36,1'i yeterli, %34,9'u sorunlu sınırlı, %14,8'i yetersiz ve %14,2'si mükemmel sağlık okuryazarlığı düzeyine sahiptir. Katılımcıların YFÖ-30 toplam puan ortalaması 2,77±0,49'dur. Katılımcıların TSOY-32 puanı yeterli olanların YFÖ-30 yeme disiplini alt boyutu puan ortalaması 3,15±0,92, TSOY-32 puanı yetersiz olanların 2,87±0,75'tir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to evaluate the relationship between health literacy levels and eating awareness among women who are members of Women Education and Culture Centers (KEKM) in Altındağ district of Ankara. Materials and Methods: The research was carried out between May and June 2023 by face-to-face interviews with female individuals aged 18 and over who volunteered to participate in the study and who were members of KEKMs at Ankara province Altındağ Municipality. In the study, a questionnaire including demographic characteristics and health information, Turkey Health Literacy Scale-THLS-32 scale to evaluate health literacy levels and Mindful Eating Questionnaire-MEQ-30 scale to evaluate eating awareness were applied to the participants in the study. Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis Test were used to compare the scores obtained from the scales in terms of socio-demographic characteristics. Results: The average age of 324 women participated in the study is 46.4±11.9 years. 81.2% of the participants are married, 71.6% are housewives, 35.8% are primary school graduates, 40.1% have chronic diseases, 10.2% smokers, and their BMI average is 29,07±5.29 kg/m². 39.5% of the participants are overweight and 43.2% are obese. The health literacy scale average score of the participants is 32.93±8.67. When the health literacy levels of the participants are evaluated, 36.1% has sufficient, 34.9% has problematic-limited, 14.8% has insufficient and 14.2% has excellent health literacy levels. The participants' mean total score on the MEQ-30 scale was 2.77±0.49. For participants with sufficient THSL-32 scores, the mean score on the MEQ-30 dietary discipline sub-dimension was 3.15±0.92, while for those with insufficient THLS-32 scores, it was 2.87±0.75.