Deneyimli ve yeni atanmış hemşirelerde öğrenilmiş güçlülük ve pozitif ruh sağlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between learned resourcefulness and positive mental health among experienced and newly attended nurses
  1. Tez No: 838229
  2. Yazar: NAZLI CEREN SAĞPAZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş: Araştırma deneyimli ve yeni atanmış hemşirelerde öğrenilmiş güçlülük ve pozitif ruh sağlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tasarımda yürütülen çalışmanın verileri, Nisan-Temmuz 2023 tarihleri arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli, araştırmaya dâhil olma kriterlerini karşılayan 327'si deneyimli ve 90'ı yeni atanmış toplam 417 hemşireden elde edilmiştir. Verilerin toplanmasında, ''Kişisel Veri Toplama Formu'', ''Rosenbaum Öğrenilmiş Güçlülük Ölçeği (RÖGÖ)'' ve ''Pozitif Ruh Sağlığı Ölçeği (PRSÖ)'' kullanılmıştır. Verilerin istatistikleri Statistical Package for Social Science (SPSS 22.0) programı kullanılarak, Mann Whitney-U Testi, Ki-kare, Fisher Kesin Ki-kare Testleri ve Spearman's korelasyonu ile analiz edilmiştir. Bütün testlerde p 0.05). Hem deneyimli hemşirelerin hem de yeni atanmış hemşirelerin“Öğrenilmiş Güçlülük”ve“Pozitif Ruh Sağlığı”düzeyleri arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir korelasyon vardır. Deneyimli hemşirelerin Öğrenilmiş güçlülük ve pozitif ruh sağlığı düzeyleri arasındaki korelasyon rho= 0.615**, p=0.001
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of the study was to examine the relationship between learned resourcefulness and positive mental health in experienced and newly appointed nurses. Materials and Methods: The data of the study, which was conducted in descriptive and cross-sectional design, were obtained from a total of 417 nurses working at Gülhane Training and Research Hospital of Health Sciences University between April and July 2023, 327 of whom were experienced and 90 of whom were newly appointed, who met the inclusion criteria in the study. In the collection of data, ''Personal Data Collection Form'', ''Rosenbaum Learned Resourcefulness Scale (RLRS)'' and ''Positive Mental Health Scale (PMHS)'' were used. The statistics of the data were analyzed by Mann Whitney-U Test, Chi-square, Fisher Exact Chi-square Tests and Spearman's correlation by using Statistical Package for Social Science (SPSS 22.0) program. P 0.05). There is a moderate positive and significant correlation between the“Learned Resourcefulness ”and“Positive Mental Health”levels of both experienced nurses and newly appointed nurses. The correlation between learned resourcefulness and positive mental health levels of experienced nurses was rho= 0.615**, p=0.001