Astrosit ve mikroglianın süt dişi pulpa nöroenflamasyonundaki rolü
Roles of astrocyte and microglia in neuroinflammation of primary tooth pulp
- Tez No: 838239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNİYE GÜMÜŞ, PROF. DR. ŞAZİYE SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada nöroenflamasyonda görev alan astrosit ve mikroglianın sağlıklı, reversibl pulpitisli ve irreversibl pulpitisli süt dişi pulpalarındaki yoğunluklarını kantitatif olarak değerlendirerek süt dişi pulpasının immün mekanizmasındaki işlevlerini ve pulpa dokusundaki morfolojik etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaçla astrosit ve mikroglia immünreaktivitesini belirlemek için sırası ile GFAP ve Iba-1 ekspresyon miktarları incelenmiştir. Çalışmaya 5-9 yaş arası 11 çocuk hastanın radyolojik ve klinik muayenesi sonrası çekim endikasyonu koyulan sağlıklı pulpalı, reversible pulpitisli ve irreversible pulpitisli 12 süt dişi çalışma gruplarına eşit sayıda ayrılacak şekilde dahil edilmiştir. Çekimin hemen sonrasında dikkatlice toplanan pulpa dokuları fosfatla tamponlanmış serum içinde çözünmüş %2'lik paraformaldehit tamponuna aktarılarak uygun saklama koşullarında labaratuar ortamına aktarılmıştır. Her diş için 5 µm'lik transvers kesitler alınarak slidelarda GFAP ve Iba-1 tespiti için immünfloresan boyama yapılmıştır. Slidelar boyama sonrası lazer taramalı konfokal mikroskop ile incelenmiştir. Seçilen her bir alan için analizler ImageJ programının analiz-ölçüm yardımcısı kullanılarak yapılmıştır. Veriler GraphPad Prism versiyon 9.5 kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin normalliği Shapiro-Wilk testi kullanılmıştır. Varyansların homojenliği, değerlendirilen her parametre için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Gruplar arasındaki farklılıkları belirlemek için post hoc testi olarak Fisher's LSD testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to quantitatively evaluate the densities of astrocytes and microglia, which are involved in neuroinflammation, in healthy, reversible, and irreversible primary tooth pulps. Additionally, the study aimed to determine the functions of the immune mechanism of primary tooth pulp and its morphological effects on the pulp tissue. For this purpose, GFAP and Iba-1 expression amounts were examined to determine astrocyte and microglia immunoreactivity, respectively. In the study, a total of 12 deciduous teeth were included, each with indications for extraction following radiological and clinical examinations of 11 pediatric patients aged 5-9 years. These teeth comprised cases of healthy pulps, reversible pulpitis, and irreversible pulpitis. The teeth were selected to ensure an equal distribution among the study groups. After careful collection immediately following extraction, the pulp tissues were transferred to a 2% paraformaldehyde buffer dissolved in phosphate-buffered serum and then moved to the laboratory environment under suitable storage conditions. For each tooth, transverse sections of 5 µm were obtained, and immunofluorescent staining was conducted on the slides to detect GFAP and Iba-1. After staining, the slides were examined using a laser scanning confocal microscope. Analyses for each selected area were conducted using the analysis-measurement assistant of the ImageJ program. Data were analyzed using GraphPad Prism version 9.5. Normality of the data was assessed using the Shapiro-Wilk test. The homogeneity of variances was evaluated using the One-Way Analysis of Variance (ANOVA) test for each evaluated parameter. Fisher's LSD test was used as a post hoc test to determine the differences between the groups.