Akne vulgaris hastalarında yapılan interosepsiyon ölçümlerinin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması
Comparison of interoception measurements in acne vulgaris patients with healthy controls
- Tez No: 838259
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TOSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, interosepsiyon (İS) ve akne vulgaris (AV) arasındaki olası ilişkiyi kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. İnterosepsiyon, vücudun iç durumlarını, örneğin açlık ve susuzluk gibi, algılama kapasitesi olarak anlaşılır. Atipik interosepsiyon, diyabet, obezite, depresyon ve anksiyete gibi çeşitli sağlık sorunlarıyla teorik ve ampirik olarak ilişkilidir. Beyin ve deri, aynı embriyolojik köken olan ektoderm tabakasından gelişmektedir, bu da deride meydana gelen değişikliklerin bireyin algılarını etkileyebileceği hipotezini gündeme getirmektedir. Çalışmanın temel amacı, AV tanılı hastaların IS değerlerini, hastalığın şiddeti, süresi ve diğer parametreler dahilinde, sağlıklı kontrol grupları ile karşılaştırmaktır. AV, her iki cinsiyeti ve ırkı eşit şekilde etkileyen, yaygın ve kronik bir dermatolojik hastalıktır. Araştırmamızda, AV tanılı hastaların İS değerlerinin sağlıklı kontrol gruplarına göre anlamlı bir şekilde daha düşük olduğunu bulduk. Bu bulgu, AV varlığının, İS değerlerinde bir düşüşe neden olabileceğini göstermektedir. Akne problemi yaşayan bireylerin vücutlarının iç durumlarını daha az doğru bir şekilde algılayabileceğini ve bu durumun genel refahları üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceğini işaret etmektedir. Ayrıca, interosepsiyonun iyileştirilmesi, akneli hastaların tedavi süreçlerinde ve takiplerinde olumlu sonuçlar alınmasına yardımcı olabilir. Bu çalışma, interosepsiyon ve dermatolojik sağlık arasındaki ilişkiyi daha geniş bir anlamda anlamak ve gelecek araştırmalar için katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively investigate the potential relationship between interoception (IS) and acne vulgaris (AV). Interoception is understood as the capacity to perceive the body's internal states, such as hunger and thirst. Atypical interoception has been theoretically and empirically linked with various health issues, including diabetes, obesity, depression, and anxiety. Both the brain and the skin originate from the same embryological layer, the ectoderm, bringing into question the hypothesis that changes in the skin could affect an individual's perceptions. The primary objective of this research is to compare the IS levels of patients diagnosed with AV, taking into account factors such as the severity and duration of the disease, against healthy control groups. AV is a widespread and chronic dermatological disease affecting both genders and all races equally. Our study found that the IS values in patients diagnosed with AV are significantly lower compared to healthy controls. This finding suggests that the presence of AV may lead to a decline in IS values. It hints at the possibility that individuals suffering from acne problems might perceive the internal states of their bodies less accurately, which could have adverse effects on their overall well-being. Furthermore, enhancing interoception could assist in obtaining positive outcomes during the treatment and follow-up phases for patients with acne. This study aims to understand the relationship between interoception and dermatological health in a broader sense, and contribute to future research in this domain.