Extracorporeal shock wave lithotripsy (ESWL) operasyonlarında ultrasonografi eşliğinde erektör spina düzlem bloğu ve intramüsküler nonsteroid anti inflamatuar ilaç (NSAID) uygulama yöntemlerinin intraoperatif analjezi ve hasta memnuniyeti üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of ultrasonography-guided erector spina plane block and intramuscular nonsteroidal anti-inflammatory drug (NSAID) administration methods on intraoperative analgesia and patient satisfaction in extracorporeal shock wave lithotripsy (ESWL) operations
- Tez No: 838258
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK PEHLİVAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada Extracorporeal Shock Wave Lithotripsy (ESWL) operasyonlarında ultrasonografi eşliğinde erektör spina düzlem bloğu(ESPB) ve intramüsküler nonsteroid anti inflamatuar ilaç (NSAII) uygulaması yöntemlerinin intraoperatif analjezi, hemodinamik parametreler ve hasta memnuniyeti üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma 31.10.2022-26.04.2023 tarihlerinde, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Kliniğinin Taş Kırma Ünitesinde 3 gruptan oluşan toplam 90 olguyla yapıldı. 1. Gruba ultrasonografi eşliğinde erektör spina düzlem bloğu (ESPB), 2. Gruba intramüsküler nonsteroid anti inflamatuar ilaç (NSAII) uygulama öncesinde verildi. 3.gruba ise herhangi bir analjezik verilmeyip doğrudan ESWL işlemine alındı. ESWL işlemi sırasında hastaların ağrı değerlendirmesini yapmak için VAS (vizüel analog skala ) kullanıldı. ESWL işlemi süresince her 5 dakikada bir hemodinamik parametreler (noninvaziv sistolik-diastolik ve ortalama arter basıncı, kalp atım hızı, oksijen saturasyonu) kaydedildi. İşlem boyunca yan etkiler ( bradikardi, hipertansiyon, bulantı, kusma, hipotansiyon, deliryum, aritmi, sersemlik, kaşıntı, baş dönmesi, bulanık veya çift görme) kaydedildi. İşlem sonrası hastaların analjezik ihtiyacı ve hasta memnuniyeti değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil olan 90 olgunun tüm verileri analiz edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, ASA skoru, BKI ölçümü, sigara kullanım öyküsü, hasta memnuniyeti, ESWL süresi, KAH, OAB ve SpO2 değerlerindeki değişim istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir. VAS ölçümleri değerlendirildiğinde ilk 25 dakikada ESPB grubundaki olguların 25.dk intraoperatif VAS ölçümleri, NSAII ve kontrol grubundakilerden anlamlı olarak daha düşüktü.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to compare the effects of ultrasonography-guided erector spina plane block (ESPB) and intramuscular nonsteroidal anti-inflammatory drug (NSAID) administration methods on intraoperative analgesia, hemodynamic parameters and patient satisfaction in Extracorporeal Shock Wave Lithotripsy (ESWL) operations. Materials and Methods: The study The study was conducted between 31.10.2022-26.04.2023, in the Stone Breaking Unit of the Urology Clinic of the Harran University Medical Faculty Hospital, with a total of 90 cases consisting of 3 groups. The 1st group was given an erector spina plane block with ultrasonography, and the 2nd group was given intramuscular nonsteroidal anti-inflammatory drug (NSAID) before administration. The third group was not given any analgesic and was processed directly. VAS (visual analog scale) was used to evaluate patients' pain during ESWL ischemia. Hemodynamic parameters (noninvasive systolic-diastolic and mean arterial pressure, heart rate, oxygen saturation) were recorded every 5 minutes during the ESWL procedure. Side effects (bradycardia, hypertension, nausea-vomiting, hypotension, delirium, arrhythmia, drowsiness, itching, dizziness, blurred or double vision) were recorded throughout the procedure. After the procedure, the patients' analgesic needs and patient satisfaction were evaluated. Results: All data of 90 cases included in the study were analyzed. There is no statistically significant difference in the age, gender, ASA score, BMI measurement, smoking history, patient satisfaction, ESWL duration, HR, MAP and SpO2 values of the patients. When VAS measurements were evaluated, the 25th minute intraoperative VAS measurements of the subjects in the ESPB group in the first 25 minutes were significantly lower than those in the NSAID and control groups.