Covid-19 pandemisi süresince diş hekiminin çocuk hastaya tedavi planlaması ve yaklaşımlarının değerlendirilmesi
Analysis of mandatory changes in treatment principles and clinical practices of pediatric dentists during the Covid-19pandemic in Turkey
  1. Tez No: 838261
  2. Yazar: GÜLHAN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA ALPÖZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen Covid-19 hastalığı döneminde ülkemizde çocuk hasta tedavi eden diş hekimlerinin tedavi prensiplerinde, klinik çalışma düzenlerinde meydana gelen zorunlu değişimlerin irdelenmesidir. Bulgular: Araştırmaya katılan 404 diş hekiminin % 52,6'sının meslekteki süresi 5 yıldan az, %26,1'inin 5-10 yıl, % 21,3'ünün meslekteki süresi 10 yıldan fazladır. Katılımcıların % 21,3'ü devlet hastanesi / ADS merkezlerinde, % 33,7'si özel polikliniklerde, % 14,1'i özel muayenehanede, % 30,8'i üniversite hastanelerinde görev yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the mandatory changes that occurred in the treatment principles and clinical practices of pediatric dentists in Turkey during the Covid-19 pandemic, declared as a global health crisis by the World Health Organization. Results: Among the 403 participating dentists, 52.6% had less than 5 years of experience, 26.1% had 5-10 years, and 21.3% had more than 10 years of experience. Regarding the workplace, 21.3% of participants worked in state hospitals / Public Dental Health Centers (PDHCs), 33.7% in private clinics, 14.1% in private dental practices, and 30.8% in university hospitals. In terms of professional title, 28% were specialist dentists, 52.6% were general dentists, and 19.4% were research assistants.Regarding the impact of the pandemic on children's oral hygiene and nutrition, 7.7% of participants reported that parents paid more attention to their children's oral hygiene and nutrition during the restrictions, while 84.1% stated otherwise, with an increase in cariogenic diets during the quarantine period.