Çocuklarda posttravmatik erken epilepsinin (PTEE) özellikleri ve oluşumunu etkileyen faktörler
Characteristics of posttraumatic early epilepsy (PTEE) in children and factors affecting it'soccurrence
  1. Tez No: 838262
  2. Yazar: SEVİM ÖNDÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR TEVRÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu klinik çalışmada Haydarpaşa Numune Hastanesi Nöroşirürji Kliniğinde Ocak 1993-Temmuz 1998 tarihleri arasında kranyoserebral travma tanısıyla tedavi edilen 1526 çocuk olgu, erken epilepsi gelişimi bakımından izlenmiş, PTEE gelişen 120 çocukta erken nöbeti etkileyen faktörler ve erken nöbetin özellikleri incelenmiştir. Olgular, yaş, cins, nörolojik muayene bulguları, travmanın şekli, fraktür lokalizasyonu, intrakranyal lezyonlar, operasyon yapılıp yapılmaması, operasyon tekniği, nöbet tipi, nöbet zamanı, nöbet sayısı, EEG bulguları, antiepileptik kullanımı açısından değerlendirilmiştir. PTEE insidensi %7.9 olarak saptanmış, cinsiyete göre anlamlı bir fark görülmemiştir. Hafif kafa travmalı grupta PTEE insidensi %4.7, orta derecede kafa travmalı grupta PTEE insidensi %20.8, ağır kafa travmalı grupta %22.2 bulunmuş, bilinç durumunun PTEE gelişimine etkisi anlamlı olarak değerlendirilmiştir. Operasyon yapılıp yapılmaması, operasyon tekniği insidensi etkilememiştir. Serebral ödem saptananlarda, kapalı deprese fraktürlerde PTEE insidensi diğer intrakranyal lezyonlara kıyasla anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Jeneralize/fokal nöbet oranı 1/1 olup, %8.3 olguda multipl nöbet gelişmiştir. Fokal nöbet geçirenlerde multipl nöbet olasılığı anlamlı olarak yüksek saptanmıştır. Olguların %85'inde ya AED başlanmadan ya da yeterli kan düzeyine ulaşmadan ilk 6 saatte nöbet ortaya çıktığından AED'ların PTEE'ye etkinliği konusunda bir kanaate varılamamıştır. Ancak BT bulgusu normal olsa bile çocuklarda PTEE açısından yüksek risk taşıyan orta ve ağır derecede kafa travmalarına, kapalı deprese fraktür ve serebral ödem saptananlara, AED başlanması uygun görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this clinical study, 1526 children treated with a diagnosis of craniocerebral trauma at Haydarpaşa Numune Hospital Neurosurgery Clinic between January 1993 and July 1998 were monitored for the development of early epilepsy. The cases were evaluated in terms of age, gender, neurological examination findings, type of trauma, fracture localization, intracranial lesions, operation or not, operation technique, seizure type, seizure time, number of seizures, EEG findings, and antiepileptic use. Additionally, factors affecting early seizures and characteristics of early seizures in 120 children who developed PTEE were examined. The incidence of PTEE was found to be 7.9%. No significant difference was observed according to gender. The incidence of PTEE was found to be 4.7% in the mild head trauma group, and 20.8% in the moderate head trauma group. In the group with severe head trauma, this value was found to be 22.2% and the effect of the state of consciousness on the development of PTEE was considered significant. It was understood that whether an operation was performed or not the operation technique did not affect the incidence. In those with cerebral edema, the incidence of PTEE in closed depressed fractures was found to be significantly higher compared to other intracranial lesions. The generalized/focal seizure ratio was 1/1, and multiple seizures developed in 8.3% of the cases. The probability of multiple seizures was found to be significantly higher in patients with focal seizures. Since seizures occur in the first six hours in 85% of the cases, either before AEDs are started or before sufficient blood levels are reached, no conclusion can be reached regarding the effectiveness of AEDs on PTEE. However, even if the CT finding is normal, it is deemed appropriate to start an AED in children with moderate and severe head trauma who are at high risk for PTEE, in those with closed depressed fractures and cerebral edema.