Bitlis'te elektrik elektronik atık potansiyelinin değerlendirilmesi
Assessment of electric and electronic waste potential in Bitlis
  1. Tez No: 838272
  2. Yazar: MUHAMMED ÖMER YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDİP AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Teknolojinin hızla ilerlediği günümüz yıllarında, elektrikli ve elektronik ürünlerdeki tüketimi artırmakla birlikte elektrikli ve elektronik atık (e-atık) problemini de beraberinde getirmiştir. Elektrikli ve elektronik cihazlar günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Gelişen teknoloji ile beraber gün geçtikçe daha çok yeni model piyasaya sürülmekte ve tüketim artmaktadır. Kullanım ömrü dolan elektrikli ve elektronik cihazların durumu hakkında ise pek çok kişinin bir fikri bulunmamaktadır. Bu atıkların toplanması, geri dönüşümü ve geri kazanımı hem üreticiler hem de ülkeler açısından önemli bir sorun oluşturmaktadır. Avrupa Birliği'ne uyum süreci kapsamında Türkiye'de Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların (AEEE) Kontrolü Yönetmeliği yayınlanmış ve Mayıs 2013 itibariyle işlevsel olarak yürürlüğe girmiştir. Günümüz ile 10 yıl içerisindeki kişi başına düşebilecek potansiyel atık elektrik ve elektronik ürün miktarları karşılaştırıldığında, genel olarak yıl bazında kişi başına düşen atık miktarı 7-8 kg olarak gözlemlenmiştir. Bu çalışma kapsamında Bitlis ili özelinde e-atıkların oluşumu ve potansiyeli, ilgili yasal düzenlemeler incelenmiş ve e-atıkların yönetimi, ekonomisi ve içindeki değerli ürünlerin geri kazanımına yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly advancing technology, the consumption of electrical and electronic products has increased and the problem of electrical and electronic waste (e-waste) has also increased. Electrical and electronic devices have become an indispensable part of our daily lives. With the developing technology, more and more new models are introduced to the market day by day and consumption increases. Many people have no idea about the status of electrical and electronic devices that have expired. The collection, recycling and recovery of these wastes constitute an important problem for both producers and countries. Within the scope of the harmonization process with the European Union, the Regulation on the Control of Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) was published in Turkey and entered into force in May 2013. When the potential amount of waste electrical and electronic products per capita in 10 years is compared with today, it is generally observed that the amount of waste per capita per year is 7-8 kg. Within the scope of this study, the formation and potential of e-waste in Bitlis province, the relevant legal regulations were examined and various suggestions were presented for the management, economy and recovery of valuable products in e-waste.