Efficiency analysis in digital hospitals
Dijital hastanelerde verimlilik analizi
  1. Tez No: 838278
  2. Yazar: AYŞE SOFUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ULUSAM SEÇKİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Teknolojinin hayatımıza kazandırdığı dijitalleşme birçok sektörün gelişimine öncülük etmektedir. Sağlık sektörü de dijitalleşen teknolojiden payını büyük ölçüde alan sektörlerden biridir. Günümüzde sağlık hizmet sunumu, farklı dijital uygulamalar ve dijital hastaneler aracılığıyla sunulabilmektedir. Son yıllarda, küresel ölçekte olduğu gibi ülkemizde de dijital hastanelerin gelişimine önem verilmektedir. Türkiye'de sayıları her geçen gün artan dijital hastaneler uluslararası kriterlere göre derecelendirilmekte, altıncı seviye ve yedinci seviye hastaneler dijital hastane olarak kabul edilmektedir. Ancak yedinci seviye hastanelerde, altıncı seviye hastanelerden farklı olarak“sıfır kâğıt”kriteri bulunmaktadır. Bu nedenle çalışmada, örneklem olarak seçilmiş altıncı ve yedinci seviye hastanelerin verimliliği kırtasiye gideri bazında, belirlenen girdi ve çıktılar dâhilinde, sekiz farklı senaryo altında veri zarflama analizi tekniğiyle ölçülmüştür. Bu doğrultuda,“sıfır kâğıt”kriterinden kaynaklı olarak, altıncı ve yedinci seviye hastanelerin verimliliğinde bir fark olup olmadığı analiz edilmiş, daha sonra, veri zarflama analizi tekniğiyle hesaplanan verimlilik skorları istatistiksel olarak test edilmiştir. Veri zarflama analizi ve istatistiksel analizler neticesinde, tüm senaryolarda yedinci seviye hastanelerin kırtasiye gideri bazında ortalama verimliliği, altıncı seviye hastanelerin kırtasiye gideri bazında ortalama verimliliğinden yüksek çıkmıştır. Ancak altıncı seviye hastanelerin de yüksek verimliliğe sahip olması dolayısıyla altıncı ve yedinci seviye hastanelerin hastane bazında hesaplanan verimlilik skorları arasında istatistiki olarak anlamlı bir farklılık olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Digitalization, introduced to our lives by technology, is pioneering the development of many sectors. The health sector is one of the sectors that has received a great amount of digitalization technology. Today, healthcare service delivery can be provided by different digital applications and digital hospitals. In recent years, the development of digital hospitals has been emphasized in Türkiye as well as on a global scale. Digital hospitals, which are increasing day by day in Türkiye, are graded according to international criteria, and sixth-stage and seventh-stage hospitals are accepted as digital hospitals. However, seventh-stage hospitals have a“zero paper”criterion, unlike sixth-stage hospitals. Accordingly, in this study the efficiency of sixth-stage and seventh-stage hospitals which are selected as samples is analyzed by data envelopment analysis technique under eight different scenarios with identified inputs and outputs based on stationery expenses. In this way, it is measured whether there is a difference in the efficiency of sixth-stage and seventh-stage hospitals due to the“zero paper”criterion. Then, the efficiency scores calculated by data envelopment analysis technique are tested statistically. As a result of data envelopment analysis and statistical analysis, in all scenarios, it has been concluded that the average efficiency of seventh-stage hospitals based on stationery expenses is higher than the average efficiency of sixth-stage hospitals based on stationery expenses. However, since sixth-stage hospitals also have high efficiency, there is no statistically significant difference observed between the hospital-based efficiency scores of sixth-stage and seventh-stage hospitals.