Fotovoltaik panellerde faz değiştiren madde kullanımının verim üzerine etkisinin deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of the effect of phase changing substance use in photovoltaic panels on efficiency
  1. Tez No: 603642
  2. Yazar: İZZETTİN ENES ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Giderek artan nüfus ve buna bağlı olarak artış gösteren enerji talebini karşılamak için artık yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı enerji üretimi devam etmektedir. Sadece enerji üretimi değil aynı zamanda enerjinin verimli kullanılması da son derece önemlidir. Son zamanlarda giderek kullanımı artan ve son derece önem arz eden fotovoltaik paneller güneşin yaydığı radyasyon enerjisinden dolayı yüzey kısmında ısınmaya sebep olmakta ve bu ısınma panelin verimliliğini düşürmektedir. Yapılan çalışmada yere paralel olacak şekilde yerleştirilen iki adet güneş panelinden biri faz değiştiren malzeme ile doldurulmuştur. Kalsiyum klorür hekzahidrat adlı faz değiştiren malzeme kullanılarak fotovoltaik panel soğutulmuş ve ışınım, hava sıcaklığı, akım, gerilim, güç, yüzey sıcaklığı, verim grafikleri elde edilmiştir. Eş zamanlı olarak yapılan ölçümler sonucu verimde % 2.95, akım ve gerilimde % 1.46 artış sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy production based on renewable energy sources continues to meet our growing population that depends on increasing demand for energy. Not only energy production is significant but also efficient using. Recently, photovoltaic panels, which are increasingly used and extremely important, cause heating on the surface due to the radiation energy emitted by the sun and this warming reduces the efficiency of the panel. It is aimed to reduce this loss by using phase changing material with latent heat which is one of the thermal energy storage methods. One of the two solar panels placed parallel to the ground is filled with phase changing material. In this study, photovoltaic panel was cooled by using named calcium chloride hegzahydrate phase changing material and radiations, air temperature, current, voltage, power, surface temperature, efficiency graphs were obtained. As a result of simultaneous measurements, the increase in efficiency 2.95 %, current and voltage 1.46 % was provided.