Peri-implant hastalıklar ile tükürük akış hızı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between peri-implant diseases and saliva flow rate
- Tez No: 838299
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BERRİN ÜNSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tükürük akış hızının periodontal hastalıklarla ilişkisi üzerine yapılan çalışmalar, periodontitis varlığında tükürük akış hızının azalabildiğini ve hastalığın şiddetiyle bu durumun ilişkili olabileceğini bildirirken, tükürük akış hızının periodontal hastalıklar üzerine herhangi bir etkisinin olmadığına dair araştırmalara da rastlanmıştır. Periodontal hastalıklarla benzer klinik ve histopatolojik özelliklere sahip olan peri-implant hastalıklar ile tükürük akış hızı ilişkisini değerlendiren çalışma sayısı çok az olmakla birlikte bu çalışmaların da hayvan çalışmaları veya spesifik sistemik hastalıklarla sınırlı kaldığı görülmüştür. Çalışmamızda peri-implant hastalıklarla tükürük akış hızı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya peri-implantitisli (Grup P) 14, peri-implant mukozitisli (Grup M) 14, peri-implant sağlıklı (Grup S) 14 ve ağız içinde metal içeren herhangi bir restorasyonu bulunmayan (Grup K) 14 birey dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerden uyarılmamış tükürük örnekleri toplanmış, klinik periodontal ve peri-implant parametreler (plak indeksi, gingival indeks, sondlamada kanama, sondlama derinlikleri) kaydedilmiştir. Tükürük miktarı ölçüldükten sonra tükürük akış hızı ve pH değerleri de kayıt altına alınmıştır. İstatistiksel analiz sonucunda tüm klinik parametreler peri-implant hastalıklı gruplarda (Grup P ve M) sağlıklı gruplara (Grup S ve K) kıyasla anlamlı seviyede yüksek bulunmuştur (p0,05). Ağız içinde metal içeren herhangi bir restorasyonun bulunmaması durumunda tükürük akış hızının yüksek olması bu durumun dental implantlar çevresinde zamanla meydana gelen korozyona bağlı olarak gelişmiş olabileceğini düşündürmüştür. Peri-implant hastalıklarla tükürük akış hızı ilişkisinin daha iyi anlaşılabilmesi için daha büyük örneklemli ileri araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Studies on the relationship between saliva flow rate and periodontal diseases report that saliva flow rate can decrease in the presence of periodontitis and this decrease may be associated with the severity of the disease. However, research has also found that saliva flow rate has no effect on periodontal diseases. Although the number of studies evaluating the relationship between saliva flow rate and peri-implant diseases with similar clinical and histopathological characteristics to periodontal diseases is limited, these studies have been limited to animal studies or specific systemic diseases. In our study, we aimed to evaluate the relationship between saliva flow rate and peri-implant diseases. The study included 14 individuals with peri-implantitis (Group P), 14 individuals with peri-implant mucositis (Group M), 14 individuals with healthy implants (Group S), and 14 individuals without any restorations containing metal in the oral cavity (Group K). Unstimulated saliva samples were collected from the participants and clinical periodontal and peri-implant parameters (plaque index, gingival index, bleeding on probing, probing depths) were recorded. After measuring the saliva amount, saliva flow rate and pH values were also recorded. The statistical analysis showed that all clinical parameters were significantly higher in the peri-implant disease groups (Groups P and M) compared to the healthy groups (Groups S and K) (p0.05). The high saliva flow rate in the absence of any restorations containing metal in the oral cavity suggests that this may be due to corrosion that occurs over time around dental implants. Larger sample size advanced studies are needed to better understand the relationship between saliva flow rate and peri-implant diseases.