Otomotiv jant kalıplarında, alçak basınçlı döküm sırasında kalıp kesit kalınlıklarının ısı transferine ve kalıp döküm performansına etkisi
The effect of die section thickness on heat transfer and die casting performance during low pressure casting in automotive rim dies
  1. Tez No: 838304
  2. Yazar: ALİ UZUNCA
  3. Danışmanlar: DR. GÖKHAN GÜRLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Alüminyum alaşımlı metal malzemeler günlük hayatta çok fazla kullanım alanına sahiptirler. Bu kullanım alanlarından bir tanesi de araç jantlardır. Jant üretiminin başlıca yöntemlerinden olan alçak basınçlı döküm prosesi pek çok farklı parametreden oluşmaktadır. Karşımıza çıkan parametrelerin pek çoğunu bir arada içeren ve döküm performansına kompleks etkisi olan en önemli bileşen, brüt modelin içinden çıktığı kalıptır. Kalıbı oluşturan her bir kalıp parçasının, döküm prosesi ve parametreleri üzerinde direk etkisi bulunmaktadır. Bu etkiye sebep olan kalıp parça özelliklerinden bir tanesi de kalıp kesit kalınlıklarıdır. Kalıp kesit kalınlıkları dökümden çıkan ürünün kalitesi, kalıba uygulanan soğuma etkisinin iletilmesi ve yönsel katılaşmanın yönetilebilmesi konusunda oldukça önemlidir, tüm bunlar kesitlerin uygun forma getirilmesiyle daha yönetilebilir hale gelecektir. Bu tez kapsamında, jant kalıplarında kullanılan kalıp parçalarında en uygun kesit kalınlıklarının sağlanarak, alüminyum döküm alaşımının katılaşması sırasında gerçekleşen ısı transferinin ve döküm performansının incelenmesi yapılmıştır. Çalışmada farklı kalıp kesitleri için ısı transferi hesaplamaları yapılarak, analiz çalışmaları ve simülasyon ortamında birbirleriyle karşılaştırılmalı incelemeleri yapılmıştır. Yapılan çalışma ile en doğru tasarımın yapılması ve genel bir tasarım girdisinin oluşturulması amaçlanmış; çalışma ile farklı varyasyonlar analiz edilerek, termal hesaplamalar ile yapılan tasarımın en uygun tasarım olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aluminum alloy metal materials contain a lot of use areas, surviving daily. One of these usage areas is car rims. The low casting process, which is one of the most important methods of wheel production, consists of many different parameters. The most important one, which contains many of the parameters we encounter and has a complex effect on the casting performance, is the mold from which the gross model comes out. Each mold piece that makes up the mold has a direct impact on the casting process and its parameters. One of the heart part features that cause this use is the die section thicknesses. Mold section thicknesses are very important in terms of the quality of the product coming out of the casting, the transmission of the cooling effect applied to the mold and the management of directional solidification. All of these will become more manageable by bringing the mold sections into the appropriate form. The scope of this thesis is to examine the heat transfer and casting performance during the solidification of the aluminum casting alloy by providing avaible cross-section thicknesses in the mold parts used in the rim molds. In the study, heat transfer calculations, optimization studies and simulation simulation comparisons were made for different mold sections. The aim of the study was to make the most accurate design and to create a general design input; by analyzing different variations in the study, it has been shown that the design made with thermal calculations is the most suitable design.