İşletmelerde kurumsallaşma ve markalaşma süreci: Jantsa örneği
Institutionalization and branding process in business: Jantsa case
- Tez No: 563549
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DOĞANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Kurumsallaşma ve markalaşma kavramları işletmenin rakiplerinden farklılaşarak rekabet avantajı sağlamasında, varlığını koruması ve sürekliliğini sağlaması konusunda işletmeler için en önemli iki faktörü oluşturmaktadır. Kurumsallaşmayı başarabilen işletme toplum içerisindeki tüm paydaşlar tarafından güçlü, güvenilir, itibar sahibi, etik bir işletme olarak görülebilmektedir. Ayrıca doğru stratejilerle doğru markalar yaratıp bunları güçlendirebilen, tüm kesimler için bir değer haline dönüştürebilen ve uluslararası bir marka haline getirip sadık müşteriler kazanabilen işletmeler rekabet yarışında çok büyük avantajlar sağlamakta ve sürdürülebilirliği yakalayabilmektedir. Çalışmada, ele alınan kurumsallaşma ve markalaşma kavramlarına ilişkin kavramsal çerçeve oluşturulmuş ve bir nitel uygulamaya yer verilmiştir. Otomotiv yan sanayiinde faaliyet gösteren bir işletmede yapılmış olan nitel araştırma, işletmenin kurumsallaşma ve markalaşma süreçlerinde izlediği aşamaları, uygulamaları ve mevcut durumunu ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu kapsamda Jantsa A.Ş.'nin kurumsallaşma ve markalaşma hususunda geçirdiği süreçler ve yer verdiği uygulamalar incelenmiş, kurumsallaşma ve markalaşma düzeyleri hakkında çıkarımlar yapılmış, bu surette sektör bazında ve makro düzeyde durum değerlendirmesi yapılmıştır. Araştırma sonucunda erişilen bulgular, işletmede kurumsallaşma ve markalaşma bilincinin var olduğunu, bu kapsamda yoğun bir gayretin bulunduğunu, süreçler içerisinde belirli aşamaların kaydedildiğini, bunların bir örgüt kültürüne dönüşmekte olduğunu ve bu yöndeki çalışmaların iyileştirerek devam ettirildiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The notions of institutionalization and branding are the two most important factors for the enterprises in terms of ensuring the competitive advantage by differentiating, maintaining its existence and ensuring the institutional sustainability. Enterprise that can achieve institutionalization may be seen as a strong, reliable, reputable and ethical by all stakeholders within the society. Moreover, enterprises that can create the right brand by the right strategies and strengthen, internationalization it, provide the brand equity for all stakeholders and gain loyalty may ensure a great advantage in the rivalry and achieve sustainability. In the study, a conceptual framework for the concepts of institutionalization and branding has been established and applied to a qualitative research. This qualitative research conducted in a company operating in the automotive sub-industry. The aim of this qualitative research is to reveal the stages, applications and current situation in institutionalization and branding processes. In this context, the processes, applications and levels of the two notions of Jantsa A.Ş. in terms of institutionalization and branding were examined, sector-based and macro-level inferences and assessments were made about the processes, The findings of the study revealed that institutionalization and branding awareness existed in the enterprise, there was an intensive effort in this scope, certain stages were recorded in the processes, they were transformed into an organizational culture and the works in this direction were continued improvingly.