Azaltılmış sulama sayısının pamuk verim ve kalitesi üzerine etkileri
Effects of reduced number of irrigation on cotton yield and quality
  1. Tez No: 838305
  2. Yazar: ESRA GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGÜR TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Su kaynaklarının daralması, değişen iklim koşullarının bitkisel üretim üzerinde yarattığı en önemli kısıtlayıcı etkilerinden biri olup, Türkiye için önemi yüksek olan pamuk üretimini de olumsuz olarak etkilenmektedir. Mevcut tez çalışmasında, zaman zaman bölgesel olarak uygulanmaya başlanan, sulama sayısının azaltılması durumunda, pamuk tarımında en uygun sulama zamanlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, İzmir-Bornova koşullarında, pamuk bitkisi ile yürütülen tarla denemesinde, 4 farklı kısıtlı su uygulamasının tam sulama koşulları arasındaki farkları dikkate alınarak, bu uygulamaların etkileri incelenmiştir. Araştırma kapsamında, pamuk bitkisine ait verim ve kalite parametreleri ile CTD (Canopy Temperature Depression) ve SPAD ölçümlerinin yanında, RGR (Relative Growth Rate), NAR (Net Assimilation Rate) ve LAR (Leaf Area Ratio) gibi fizyolojik sonuçlar değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, çiçeklenme ve koza oluşumu döneminde sulama gerçekleştirilen kısıtlı su uygulamasından elde edilen kütlü (223 kg/da) ve lif veriminin (99 kg/da), tam sulama uygulama koşullarından elde edilen verim değerlerine (sırasıyla 256 kg/da ve 111 kg/da) en yakın seviyede olduğu belirlenmiştir. Bu artışın, net asimilasyon oranı (NAR) ve oransal büyümedeki (RGR) artıştan kaynaklanabileceği düşünülmüştür. Aynı kısıtlı uygulama koşullarında micronaire değerinin de yüksek bulunması (5.41) bu kısıtlı su koşulunun iyi bir alternatif olabileceği kanaati uyandırmıştır.
Özet (Çeviri)
The impact of changing climatic conditions on crop production, particularly the scarcity of water resources, presents a significant challenge. This issue also has adverse effects on cotton production, which holds great importance for Turkey. In this thesis, our objective is to identify the optimal irrigation timing for cotton agriculture in cases where irrigation frequency is reduced—a practice that is increasingly adopted in the region. To achieve this goal, we conducted a field experiment with cotton plants in Izmir-Bornova, assessing the consequences of four different limited water application scenarios in comparison to full irrigation conditions. Throughout our research, we analyzed various physiological parameters such as Relative Growth Rate (RGR), Net Assimilation Rate (NAR), Leaf Area Ratio (LAR), as well as yield and quality indicators for cotton plants. Additionally, we examined Canopy Temperature Depression (CTD) and conducted SPAD measurements. The results obtained demonstrate that during the flowering and boll formation period, limited water application yielded cotton seed (223 kg/da) and fiber (99 kg/da) outputs that were notably similar to those achieved with full irrigation (256 kg/da and 111 kg/da, respectively). This similarity can be attributed to the observed increase in net assimilation rate (NAR) and relative growth rate (RGR). Furthermore, the higher micronaire value (5.41) under the limited water application conditions suggests that this approach could serve as a promising alternative."