Determination of copeptin and oxidative stress markers in heart failure patients
Kalp yetmezliği hastalarında copeptin ve oksidatif stres belirteçlerinin tespiti
- Tez No: 838317
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜM KUZU, DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHAD K. Y. AL-DULAIMI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırma, Irak'ın Selahaddin kentinde bulunan hastanelerde Şubat-Nisan 2023 dönemini kapsayacak şekilde gerçekleştirildi. Bu çalışmanın temel amacı, kalp yetmezliği tanısı alan bireylerde kopeptin düzeyleri ile oksidatif stres arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaçla analiz için toplam 100 örnek toplandı. Çalışma iki ayrı gruptan oluştu: Birinci grubu kontrol grubu 50 sağlıklı bireyden oluştururken, ikinci grubu Selahaddin ve Samarra Genel Hastanesi yoğun bakım ünitelerine başvuran 50 kalp yetmezliği hastası oluşturdu. Bu hastalar her iki cinsiyeti de kapsarken yaşları 35 ila 77 arasında değişmekte idi. Araştırmaya katılan bireylerde kopeptin, antioksidanlar ve oksidatif stres göstergeleri dahil olmak üzere bir dizi biyokimyasal ölçümler yapıldı. Bu ölçümleri glutatyon (GSH), glutatyon peroksidaz (GPx), süperoksit dismutaz (SOD) ve malondialdehit (MDA) analizlerini içermektedir. Ek olarak çalışma, kalp yetmezliği olan bireylerin serumundaki transport enzimleri olan aspartat transaminaz (AST) ve alanin transaminazın (ALT) yanı sıra üre, kreatinin ve troponin seviyelerinin ölçülmesini içermektedir. Daha sonra bu ölçümler kontrol grubunu değerleri ile karşılaştırıldı. Mevcut araştırmanın sonuçları, kalp yetmezliği hastalarının kan serumundaki kopeptin düzeylerinde kontrol grubuyla karşılaştırıldığında istatistiki olarak önemli seviyede bir artış olduğunu ortaya çıkardı (p < 0.05). Ayrıca bulgular, AST ve ALT gibi enzimlerin aktivite düzeylerinin yanı sıra üre, kreatinin, troponin ve MDA'nın da yükseldiğini gösterdi. Buna karşılık kalp yetmezliği olan hastaların kan serumunda GSH, GPx ve SOD düzeylerinde sağlıklı bireylere göre azalma gözlendi. Tüm bu değişkenler istatistiksel olarak anlamlı seviyede idi (p < 0,05).
Özet (Çeviri)
The research was conducted within hospitals located in Salah al-Din, Iraq, spanning the period from February to April 2023. The primary aim of this study was to examine the relationship between copeptin levels and oxidative stress in individuals diagnosed with heart failure. To achieve this objective, the total of 100 samples were collected for analysis. The study comprised two distinct groups: the first group consisted of 50 healthy individuals serving as the control cohort, while the second group included 50 heart failure patients admitted to the intensive care units of Salah al-Din and Samarra General Hospital. These patients encompassed both genders and had ages ranging from 35 to 77 years. A range of biochemical measurements, including copeptin, antioxidants, and indicators of oxidative stress, were performed on individuals participating in the study. These measurements include glutathione (GSH), glutathione peroxidase (GPx), superoxide dismutase (SOD), and malondialdehyde (MDA) analyses. Additionally, the study involved measuring transport enzymes, specifically aspartate transaminase (AST) and alanine transaminase (ALT), along with urea, creatinine, and troponin levels in the serum of individuals with heart failure. These measurements were then compared against those of the control group. The outcomes of the present investigation revealed a significant increase in copeptin levels in the blood serum of heart failure patients compared to the control group, reaching statistical significance (p ≥ 0.05). Furthermore, the findings indicated a notable increase in the activity levels of enzymes such as AST and ALT, as well as elevated levels of urea, creatinine, troponin, and MDA. In contrast, a decrease was observed in GSH, GPx, and SOD levels in the blood serum of heart failure patients compared to the healthy group. All these variations reached a statistically significant threshold (p ≥ 0.05).