Yeni nesil oral antikoagülan kullanan hastalarda serum ürik asit düzeyi ile gastrointestinal kanama sıklığı arasındaki ilişki
The relationship between serum uric acid level and gastrointestinal bleeding frequency in patients using new generation oral anticoagulants
- Tez No: 838332
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ELÇİM YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Yeni nesil oral antikoagülan alan hastalarda ilaç kullanımının primer hedefi hastada inme gelişimini önlemek olup, bu tedavinin en sık görülen komplikasyonu kanamadır. Bu hastalarda görülen kanamalar incelendiğinde gastrointestinal sistem kanamaları en fazla görülen kanama türü olup, kanamayı öngörücü skorlama sistemleri geliştirilmiştir. Fakat bu skorlama sistemlerinin hiçbirisi kanama riskini saptamada spesifik ve sensitif değildir. Ürik asit pürin metabolizması son ürünü olup normalde ürik asit yüksekliğinin endotel işlevlerini bozduğu birçok çalışmada gösterilmiştir. Ürik asit seviyesinin bu hasta grubunda kanama üzerine etkisi araştırılmamış olup biz çalışmamızda başlangıç ve takipte bakılan ürik asit seviyelerinin gastrointestinal sistem kanamalarını predikte etmede etkisinin olup olmadığını araştırdık. Gereç ve Yöntemler: Çalışma grubunu Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Polikliniği'ne başvuran yeni nesil oral antikoagülan kullanmakta olan 18-80 yaş grubu 501 hasta oluşturmaktadır. Hastalar geçirilmiş gastrointestinal sistem kanama öyküsüne göre retrospektif olarak taranmış ve hastaların daha önceki poliklinik başvurusu sırasında çalışılmış olan serum ürik asit seviyeleri değerlendirilmiştir. Ayrıca hastaların önceki başvurularında çalışılmışsa üre, kreatinin, elektrolit, albümin, hemogram, lipit profili değerleri de incelenmiştir. Kontrol grubunda ise önceden gastrointestinal kanama geçirmemiş yeni nesil oral antikoagülan kullanan hastalar değerlendirilmiştir. Veriler Statistical Package for Social Science (SPSS) 21.0 paket programı ile değerlendirilmiştir. Çalışma 2022-2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Bulgular: Çalışma grubunu 18-80 yaş aralığında 501 kişi oluşturmaktadır. Hastaların 284'ü (%56,7) kadın, 217'si (%43,3) erkektir. En küçük yaş değeri 36, en büyük yaş değeri 79 olup yaş ortalaması 69,59±8,04'dir. Gastrointestinal kanama geçiren 68 hasta (%13,6) vardır. Hastaların 132'si (%26,3) rivaroksaban, 186'sı (%37,1) edoksaban, 143'ü (%28,5) apiksaban, 40'ı (%8,0) dabigatran kullanmaktadır. Hastalarda saptanan en küçük ürik asit değeri 2.60, en büyük ürik asit değeri ise 15.40 olup ortalaması 6.51 ± 2.31, medianı 6.51'dir. Ürik asit referans aralığı normal değeri
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The primary goal of using non-vitamin K antagonist oral anticoagulants is to prevent the development of stroke. The most common complication of this treatment is bleeding. Gastrointestinal system bleeding is the most common type of bleeding and bleeding predictive scoring systems have been developed. However, none of these scoring systems are specific and sensitive in detecting bleeding risk. Uric acid is the end product of purine metabolism and it has been shown in many studies that elevated uric acid levels impair endothelial functions. The effect of uric acid level on bleeding has not been investigated in this patient group. We investigated whether the uric acid levels (measured at baseline and at follow-up) have an effect on predicting gastrointestinal system bleeding. Material and Method: The study group consisted of 501 patients aged 18-80 years who were using non-vitamin K antagonist oral anticoagulants, who applied to the Cardiology Polyclinic of Balıkesir University Medical Faculty Hospital. The patients were screened retrospectively according to the history of previous gastrointestinal bleeding. The serum uric acid levels of the patients which were studied during their previous outpatient clinic admission were evaluated. In addition urea, creatinine, electrolytes, albumin, hemogram and lipid profile values were also examined if it was studied in the previous admissions of the patients. In the control group, patients who were treated with direct oral anticoagulants and who did not have previous gastrointestinal system bleeding were evaluated. The data were evaluated with the Statistical Package for Social Science (SPSS) 21.0 package program. The study was carried out between 2022-2023. Results: The study group consists of 501 people aged 18-80. Of the participants, 284 (56.7%) were female and 217 (43.3%) were male. The youngest age is 36, the oldest age is 79, and the mean age is 69.59±8.04. There were 68 (13.6%) patients who had gastrointestinal system bleeding. 132 patients (26.3%) use rivaroxaban, 186 patients (37.1%) use edoxaban, 143 patients (28.5%) use apixaban and 40 patients use (8.0%) dabigatran. The lowest uric acid value detected in the participants was 2.60, the highest uric acid value was 15.40, with a mean of 6.51 ± 2.31, and a median of 6.51. The uric acid reference interval normal value is