Sanayi üretimi ve sanayisizleşmenin sosyal ve mekânsal yansımaları: Ayvansaray örneği
Social and spatial reflections of industrial production and deindustrialization: The case of Ayvansaray
- Tez No: 838337
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALP CAN ARISOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sanayileşmenin kent oluşumunun yanında varolan kentlerin değişimine, aynı şekilde sanayisizleşmenin de kent yapısının değişikliğine neden olduğu bilinmektedir. Bu değişikler; mekansal, yapısal ve kültürel değişiklikler şeklinde olabilmektedir. Bu çalışmada; sanayi üretimi ve sanayisizleşmenin Ayvansaray' da neden olduğu değişiklikler ele alınmıştır. Değişikliklerin ortaya konulabilmesi amacıyla 1902' den itibaren bölgeye yönelik şehir plancılarının hazırladığı haritalar incelenmiş ve bölge halkı ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, birincil ve ikincil veri kaynaklarından faydalanılarak elde edilen bulgular karşılaştırılmıştır. Buna göre; sanayizleşme sonrası soylulaştırmanın Ayvansaray bölgesinde literatürden farklı olarak beklenen etkiyi yaratmadığı sonucuna varılmıştır. Bölgedeki eski yapıların bazılarının işlevlerini koruduğu, bazılarının ise farklı işlevlerle günümüzde kullanıldığı sonucuna varılmıştır. Elde edilen sonuçlar ışığında çeşitli önerilere bulunulmuştur. Bu veriler ışığında ülke ve bölge ölçeğinde gelecekteki planlama ve politika oluşturulmasının yanında literatüre katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is known that industrialization not only leads to the formation of cities but also to the change of existing cities, and likewise deindustrialization leads to the change of the urban structure. These changes can take the form of spatial, structural and cultural changes. In this study; the changes caused by industrial production and deindustrialization in Ayvansaray are discussed. In order to reveal the changes, maps prepared by city planners for the region since 1902 were examined and interviews were conducted with the people of the region. In the study, the findings obtained by utilizing primary and secondary data sources were compared. Accordingly, it is concluded that post-industrialization gentrification did not have the expected effect in Ayvansaray, unlike the literature. It was concluded that some of the old buildings in the region preserve their functions, while others are used today with different functions. In the light of the results obtained, various suggestions were made. In the light of these data, it is aimed to contribute to the literature as well as future planning and policy making at the country and regional scale.