Agıle (çevik) ve Waterfall (şelale) proje yönetiminin yaygınlaştırma süreçlerine etkisi
The effect of Agile and Waterfall project management on deployment processes in corporate companies
  1. Tez No: 838341
  2. Yazar: CELALETTİN BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÇORUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Yönetim Bilişim Sistemleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışması, Agile ve Waterfall proje yönetimi yaklaşımlarının kurumsal firmalarda yaygınlaştırma süreçlerine olan etkisini incelemektedir. Agile yaklaşımın hızlı adaptasyon, müşteri odaklılık ve sürekli gelişim odaklılığı, kurumsal firmaların esneklik, yenilikçilik ve rekabet avantajı hedeflerine uygun olabileceği vurgulanırken, Waterfall yaklaşımının daha yapılandırılmış bir yönetim süreci sunduğu ve bazı projelerde güvenli ve kontrol edilebilir bir seçenek olarak tercih edilebileceği belirtiliyor. Çalışma, literatür taraması, anket çalışması ve mülakat gibi yöntemlerle yürütülüyor. Literatür taraması, Agile ve Waterfall yaklaşımlarının kurumsal firmalardaki etkilerini incelerken, anketler ve mülakatlar kurumsal firmalardaki proje yöneticileri, ekip üyeleri ve diğer paydaşlarla gerçekleştirilerek veriler toplanıp analiz ediliyor. Sonuçlar, Agile ve Waterfall projelerinin kurumsal firmalardaki etkilerini açıklığa koyarak, proje yönetimi süreçlerinin optimize edilmesine yardımcı olacak ve aynı zamanda proje yönetimi uzmanları, kurumsal yöneticiler ve araştırmacılar için önemli bir kaynak oluşturacaktır. Bu çalışma, Agile ve Waterfall projelerinin kurumsal firmalarda yaygınlaştırma süreçlerine olan etkisini derinlemesine inceleyerek, proje yönetimi alanına yeni bir bakış açısı sunmaktadır ve kurumsal firmaların bu iki yaklaşımı başarıyla uygulayarak rekabet avantajı elde etmelerine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study investigates the effects of Agile and Waterfall project management approaches on dissemination processes in corporate companies. While the Agile approach's fast adaptation, customer-centered work and continuous improvement focus may be suitable for corporate companies' goals of achieving flexibility, innovation and competitive advantage, the Waterfall approach offers a more structured management process and can be preferred as a safe and controllable option in some projects.Uses research methods such as literature review, survey and interview. The literature review examines the impact of Agile and Waterfall approaches on dissemination processes in corporate firms and compiles available information. Survey work and interviews are carried out with project managers, team members and other stakeholders in corporate companies, and data collection and analysis are provided.Will reveal the impact of Agile and Waterfall projects on dissemination processes in corporate companies and will help corporate companies optimize their project management processes. In addition, the study will be an important resource for project management professionals, corporate managers and researchers. Offers a new perspective in the field of project management by examining the impact of Agile and Waterfall projects on the dissemination processes in corporate companies. The results of this study will make an important contribution so that corporate companies can successfully manage their projects and gain competitive advantage by applying these two approaches correctly.