Proje Mükemmellik Modeli kapsamında sürdürülebilir stratejik proje yönetiminin kamu kurumlarında uygulanması: Muğla örneği
Application of sustainable strategic project management in public institutions within the scope of the Project Excellence Model: Case of Mugla
- Tez No: 667667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN BIÇKI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de kamu kurumlarının proje yönetimindeki ihtiyaçlarından hareketle, yeni kamu yönetimi ekseninde sürdürülebilir stratejik proje yönetiminin geliştirilmesine yönelik olarak sistematik bir yaklaşım önermektedir. Bu yaklaşım, 2016 yılından buyana proje ve programlarının geliştirilmesi sürecinde İsveç'in ulaşımdan sorumlu kamu otoritesi, Trafikverket tarafından kullanılan, Uluslararası Proje Yönetim Birliği (IPMA) tarafından geliştirilen ve her yıl düzenli olarak verilmekte olan“Küresel Proje Mükemmellik Ödüllerinde”referans alınan Proje Mükemmellik Modeli" dir. Model'in Türkiye'deki kamu kurumlarının kapasitelerinin arttırılması sürecinde eğitim ve koçluk aracı olarak kullanılabileceği savunulmaktadır. Nicel araştırma kapsamında Muğla ilindeki kamu kurumlarından 183 kamu personeli üzerinde uygulanan anketin bulgularına göre, Proje Mükemmellik Modeli kamu kurumlarında bilinmemektedir. Model kapsamında uzman ve yöneticiler ile kurumsal ölçekte yapılan değerlendirmelere göre, proje yönetiminde stratejik yönetim, paydaş yönetimi, sürdürülebilirlik, proje yönetim olgunluğu, risk yönetimi, liderlik, kalite, zaman, uluslararası geçerliliğe sahip sertifikalar, projelerde başarı kriteri oluşturma, kıyaslama (benchmarking), Deming döngüsü, gibi konularda bilgi düzeylerinin düşük olduğu izlenmiştir. Bu durum kurumların proje hazırlama ve uygulama kapasitesini zayıflatmaktadır. Araştırma sürecinde elde edilen bulgulardan hareketle, kurumların koçluk temelli Proje Mükemmellik Modeli'ni uygulamaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study recommends a systematic approach for the development of project management in Turkey, based on the needs of the public organizations on the new public management axis. In this context, the study brings in the Project Excellence Model into the Turkish Public Administration Literature which was developed by IPMA (International Project Management Institute) and used as a baseline for“Global Project Excellence Awards”moreover used by the Swedish transportation authority Trafikverket since 2016. In the study, It is being argued that, the Model could be used as a coaching, monitoring and controlling tool for the public organizations in terms of capacity building. According to the findings of the questionnaire, which is conducted with 183 public personnel from public institutions in Muğla, Project Excellence Model is not known in public institutions. According to evaluations of specialists, managers and institutions within the concept of the Model, the knowledge in the areas of strategic management, stakeholder management, sustainability, project management maturity, risk management, leadership, quality management, time management, internationally valid certificates, success criteria development in projects, benchmarking, Deming cycle in project management are generally low. This gap reduces the capacity of development and implementation of projects in public institutions. It is recommended to adopt coaching based Project Excellence Model as a tool for the public institutions in order to eliminate the knowledge gap.