A research on the design criteria of subway stations
Metro istasyonlarının tasarım kriterleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 838347
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SOOFIA TAHIRA ELIAS ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Metro sistemleri, çeşitli mühendislik ve mimari disiplinlerin iş birliğini gerektiren karmaşık altyapı unsurlarıdır. Bu yapılar yerin altında görünürlükten yoksun bir durumda oldukları için, mimari tasarım olarak çok irdelenmemiş bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak metro istasyonları, kentsel bağlamdaki referans olabilme özellikleri ve yüksek kullanıcı sayısı ile ulaşım sağlayan bir nokta olmaktan ötesinde değerlendirilmelidir. Bu durumdan dolay, bu çalışma bir altyapı proje unsuru olarak kabul edilen istasyonlara farklı bir bakış geliştirmektedir. Bu tez, metro istasyonlarını mimari tasarım açısından araştırmayı amaçlamakta ve bunların mühendislik yapıları olduğunu iddia eden ortak anlayışa meydan okumaktadır. Bu çalışma, metro istasyonu konseptini iki farklı bakış açısıyla incelemektedir. İlk olarak, dünyadaki alternatif tasarım yaklaşımlarını anlamak için çeşitli ulusal ve uluslararası teknik tasarım kılavuzlarına ve standartlarına bakarak istasyonların tasarımına yönelik gelişmiş teknik yaklaşımları sunar. Ardından, metro istasyonu tasarımının öyküsünün izini sürmek ve alternatif tasarım yaklaşımlarını anlamak için ilklerinden çağdaş örneklere uzanan metro istasyonları sunulur. Çalışmanın bulguları bize, bir metro istasyonunu tasarlamak için mevcut yöntemlerin, tek bir teknik yaklaşımla ve kuralcı olarak devam etmesi dahilinde yerin altında oluşturdukları kamusal mekanlarda çeşitli problemlerin olduğunu göstermektedir. Başka bir deyişle, metro istasyonlarının tasarlanması için mevcut süreç, standartlara ve teknik yönergelere dayanan ilgili mühendislik kriterlerine odaklanmaktadır. Bu nedenle, bu çalışma tasarımcılara istasyon tasarımlarını geliştirmek için öneriler sunmakta ve mimari tasarım sürecine daha fazla odaklanarak metro istasyonlarının tasarlanması için bir kılavuz sunmaktadır. Çalışmanın araştırılması sırasında, COVID-19 salgını patlak verdi ve kişisel alan, ulaşım ve kapalı alanlar gibi ortak kavramlar çarpıcı biçimde değişti. Dolayısıyla bu çalışma, aynı zamanda pandeminin metro istasyonları anlayışımızı nasıl etkilediğini ve şehir içi ulaşım kullanımının nasıl değiştiğini ve gelecekte nasıl gelişeceğini de incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Subway systems are complex infrastructural elements that require the cooperation of various engineering and architectural disciplines. In addition, by being buried, subway stations lack the visibility to be a part of an architectural design concern. However, with their important features in the urban context combined with their high number of users, subway stations should be evaluated as more than dots showing the station locations on the transportation network. As a result, this study develops an alternative look at this significant part of the infrastructural component. This dissertation is aimed to investigate the subway stations from architectural design concerns perspective and challenged the common understanding that claims them to be engineering structures. This study investigates the concept of the subway station from two different viewpoints. First, it presents the developed technical approaches to the design of stations by looking at various national and international technical design guidelines and standards to understand alternative design approaches in the world. Afterward, subway stations dating from the first ones to the contemporary examples are presented to trace the story of the subway station design and to understand alternative design approaches. The findings of the study show us that the current prescriptive method to design a subway station has its problems and pitfalls which keep generating urban underground spaces with solely a technical approach.In other words, the current process for designing subway stations focuses on the related engineering criteria based on standards and technical guidelines. Hence, this study offers suggestions to designers to enhance their station designs and presents a guideline for designing subway stations with a greater focus on the architectural design process. During this study, the COVID-19 pandemic broke out, and the common concepts such as personal space, transportation, and closed spaces changed dramatically. Consequently, this study also looks at how the pandemic has affected our understanding of subway stations and how use of inner-city transportation has changed and will evolve in the future.