Investigation of possible protective effects of certain xenobiotics on aluminum toxicity in SH-SY5Y cell line
SH-SY5Y Hücre Hattında Alüminyum Toksisitesine Karşı Bazı Ksenobiyotiklerin Olası Koruyucu Etkilerinin Araştırılması
  1. Tez No: 838348
  2. Yazar: SONIA SANAJOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TERKEN BAYDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Farmasötik Toksikoloji, Pharmacy and Pharmacology, Pharmaceutical Toxicology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Alüminyumun Alzheimer hastalığı için potansiyel bir risk faktörü olduğu bilinmektedir, ancak bu hastalığın tedavisi henüz bilinmemektedir. Bu nedenle, araştırmacılar yeni tedaviler araştırmak veya mevcut ilaçları yeniden tasarlamak için çaba sarf etmektedir. Bu çalışmada, metformin, naltrekson ve dihidrolipoik asidin Alzheimer hastalığı modeli üzerindeki etkileri incelenmektedir. Sonuçlar, alüminyum maruziyetinin oksidatif stresi artırdığını, tau protein seviyelerini yükselttiğini ve GSK-3β ve Wnt sinyal yolaklarını etkilediğini göstermektedir. Ancak, incelenen ksenobiyotiklerin bu negatif etkileri azaltabilme potansiyeline sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, bu bileşiklerin Alzheimer hastalığına karşı nöroprotektif etkileri olduğu ve oksidatif stresi azalttığı görülmüştür. Daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir, ancak dihidrolipoik asit ve naltreksonun Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatabileceği, metforminin ise potansiyel bir tedavi olarak kullanılabileceği öne sürülmektedir. Bu bulgular, Alzheimer tedavisinde umut verici yeni yaklaşımların araştırılması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aluminum, a neurotoxic metal, is widely present in our daily lives, exposing us extensively. Aluminum exposure is a potential Alzheimer's risk factor, with no cure yet. Researchers are actively seeking new treatments or repurposing existing drugs to fight this challenging condition. This thesis explores metformin, naltrexone, and dihydrolipoic acid's neuroprotective potential on an Alzheimer's disease model (differentiated SH-SY5Y cells exposed to chronic aluminum). It delves into their impact on GSK-3β and Wnt signaling pathways. Results reveal that chronic aluminum exposure triggers oxidative stress, elevates tau protein levels, increases GSK-3β activity, and diminishes Wnt signaling pathway activity. Encouragingly, the studied xenobiotics promise to mitigate these detrimental effects. They effectively reduce tau protein levels, modulate GSK-3β and Akt activity, and restore Wnt signaling pathway functionality. Additionally, these compounds significantly alleviate oxidative stress, highlighting their potential as neuroprotective agents against chronic aluminum exposure in AD. In conclusion, further clinical investigations are essential to establish optimal dosages and treatment strategies. Dihydrolipoic acid may be a dietary supplement, potentially slowing AD progression when added to patient diets. Lower-dose naltrexone shows promise in mitigating neuroinflammation in Alzheimer's, warranting exploration as a novel therapy. Considering Alzheimer's as a metabolic disorder akin to diabetes, metformin emerges as a potential treatment. These findings highlight the need for urgent clinical trials and translational research, offering the potential to reshape AD treatment and provide renewed hope for patients and families.