Preterm ve term çocuklarda serbest ve ikili görevli yürüme parametrelerinin karşılaştırılması ve nörogelişimsel sonuçlar ile ilişkinin incelenmesi
Comparison of self-selected speed and dual-task gait parameters in preterm and term children and examination of the relationship with neurodevelopmental outcomes
  1. Tez No: 838349
  2. Yazar: YUSUF TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKMER MUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı; preterm doğan çocukların anaokulu öncesi 3 yaşındaki serbest ve ikili görev içeren yürümenin zaman-mesafe karakteristiklerini, plantar basınç dağılımlarının varyasyonlarını ve bunların 3 yaş nörogelişimsel değerlendirme parametreleri ile olan ilişkisini incelemekti. Çalışmaya dahil edilen 81 preterm çocuk, gestasyonel haftalarına göre aşırı-erken preterm (32) ve orta-geç preterm (32≤ ve 37) olarak iki gruba ayrıldı. Ayrıca 3 yaşında 31 term çocuk yürüme parametrelerinin normalizasyonu için çalışmaya dahil edildi. Yaşları 30-42 ay arasında olan preterm ve term çocukların, kendi seçtikleri hızda serbest ve elinde 22 cm çapında ve 180 gr ağırlığında top taşıyarak ikili görevli olmak üzere zaman-mesafe karakteristikleri ve dinamik plantar taban basınç dağılımları için, GAITRite yürüme platformu; preterm çocukların nörogelişimsel değerlendirmeleri için Bayley Bebek ve Çocuk Gelişimi Ölçeği – III (Bayley-III) kullanıldı. Orta-geç preterm çocuklar, serbest yürüme sırasında term çocuklara göre artmış adım genişliği (p=0,024), aşırı-erken preterm (p=0,038) ve term çocuklara (p=0,003) göre artmış adım uzunluğu değişkenliği ile yürüdükleri bulundu. Gruplar arasında ikili görevli yürüme sırasındaki zaman-mesafe karakteristikler açısından fark yoktu (p0,05). Aşırı-erken preterm çocukların ikili görevli yürüme sırasında serbest yürümeye göre medial ayak dinamik plantar tepe basıncı artarken (p=0,004), lateral ayak dinamik plantar tepe basıncının azaldığı (p=0,005) bulundu. Serbest ve ikili görevli yürüme sırasında gruplar arası dinamik plantar tepe basıncı ve zamanları açısından fark bulunmadı (p0,05). Aşırı-erken preterm çocukların serbest yürüme sırasındaki adım faktörünün, bilişsel bileşik, motor bileşik, ince ve kaba motor ile; ikili görevli yürüme sırasındaki ise bunların yansıra dil bileşik ve alıcı dil ölçek, ile ilişkili olduğu bulundu (p0,05). Aşırı-erken preterm çocukların serbest yürümeleri sırasındaki ince motor sonuçlarının ön ayak dinamik plantar tepe basıncı ile negatif, arka ayak dinamik plantar tepe basıncı ile pozitif yönlü ilişkili olduğu bulundu (p0,05). Sonuç olarak anaokulu öncesi 3 yaş preterm çocukların nörogelişimsel fonksiyon açısından olduğu kadar serbest ve ikili görevli yürüme sırasındaki performansları açısından da değerlendirilmesinin önemli olduğu görüldü. Özellikle orta-geç preterm çocuklar, serbest yürüme sırasında term akranlarına göre etkilenmiş bir yürüme performansına sahipken, ikili görevli yürüme sırasında bu farkın ortadan kalktığı tespit edildi. Nörogelişimsel problemler açısından daha fazla risk altında olduğunu tespit ettiğimiz aşırı-erken preterm çocukların, yürüme performansları ve dinamik plantar basınç dağılımlarının etkilenebileceği gösterildi. Sonuç olarak nörogelişimsel problemler açısından risk altında olduğu tespit edilen orta-geç preterm çocuklarında da aşırı-erken preterm çocuklar gibi yaşa spesifik değerlendirmeler ve izlemlerle takibinin yapılarak, ihtiyaç olabilecek durumlarda erken müdahale programlarına yönlendirilmeleri sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate self-selected speed and dual-task gait spatiotemporal characteristics, variations in plantar pressure distributions, and their relationship with neurodevelopmental assessment parameters at 3 years of age before kindergarten in children born preterm. The 81 preterm children included in the study were divided into two groups extremely-very preterm (0,05). In extremely-very preterm children, medial foot dynamic plantar peak pressure increased (p=0.004) and lateral foot dynamic plantar peak pressure decreased (p=0.005) during dual-task walking compared to self-selected speed walking. No difference was found between the groups in terms of dynamic plantar peak pressure and time during self-selected speed and dual-task walking (p>0,05).