Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin örgütsel güven algılarının örgütsel bağlılıklarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of organizational trust perceptions of physi̇cal educati̇on and sports teachers on thei̇r organizational commi̇tment
- Tez No: 838352
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, eğitim örgütlerinde görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin örgütsel güven algılarının örgütsel bağlılıklarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Erzincan ili merkez ilçe ve diğer ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda görevli 152 beden eğitimi öğretmeniyle gerçekleştirilmiştir. Bu amaçlar doğrultusunda yürütülen çalışmada, örgütsel güven ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada nicel verilere dayalı araştırma ve ölçme yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından oluşturulan demografik bilgi formu, Schoorman ve arkadaşları tarafından geliştirilen ve çalışanların yöneticilerine karşı güven ağılarını ölçen 4 ifade ile Nyhan ve Marlow tarafından geliştirilen ve örgüte karşı güveni ölçen 4 ifadenin bir araya getirilmesiyle oluşturulan 8 soruluk örgütsel güven algısı ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların örgütsel bağlıklarını ölçmek için de Mowday ve arkadaşlarının geliştirdiği 9 soruluk örgütsel bağlılık ölçeği kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizinde SPSS paket programından faydalanılmıştır. Yapılan veri analizi sonucunda örgütsel güvenin örgütsel bağlılığı pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Katılımcıların örgütsel güven ve örgütsel bağlılıklarının demografik özelliklere göre anlamlı farklara sahip olup olmadığını araştırmak için t testi, ANOVA (varyans analizi) kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre örgütsel güven ve örgütsel bağlılık arasında pozitif yönlü güçlü bir ilişki tespit edilirken, beden eğitimi ve spor öğretmenlerin örgütsel güven ve örgütsel bağlılıklarının demografik değişkenlere göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of organizational trust perceptions of physical education and sports teachers, working in educational organizations, on their organizational commitment. The research was conducted in the 2022-2023 academic year with 152 physical education teachers working in public schools in the central and other districts of Erzincan province affiliated to the Ministry of National Education. In the study, the relationship between organizational trust and organizational commitment was examined. Research and measurement method based on quantitative data was used in the study. In the collection of the data, the demographic information form created by the researcher, the 8-question organizational trust perception scale was used which is created as combination of 4 statements developed by Schoorman et al. to measure the trust of employers against their managers and 4 statements developed by Nyhan and Marlow to measure trust against organization. In order to measure the organizational commitment of the participants, the 9-question organizational commitment scale developed by Mowday et al. was used. SPSS package program was used to analyze the collected data. As a result of the data analysis, it was determined that organizational trust positively affects organizational commitment. In order to investigate whether the demographic characteristics have significant effect on the organizational trust and organizational commitment,“t test”, ANOVA (analysis of variance) was used. According to the results of the research, while a strong positive relationship is found between organizational trust and organizational commitment, it is determined that organizational trust and organizational commitment of physical education and sports teachers do not differ according to demographic variables.