Beden eğitimi öğretmenlerinin örgütsel sinizm algıları ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between organizational cynicism perceptions and organizational commitment levels of physical education teachers
- Tez No: 655771
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN TOPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma; beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin örgütsel sinizm algılarının ve örgütsel bağlılık düzeylerinin bazı demografik değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını araştırmak ve örgütsel sinizm algıları ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasında bir ilişki olup olmadığını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, mevcut durumu ortaya çıkartmayı amaçlayan betimsel taramaya (survey) ve ilişkisel taramaya yönelik bir yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini gönüllü katılım esas alınmak suretiyle 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Konya il merkezi ve 13 ilçesinde, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaokul ve liselerde görev yapan toplam 394 beden eğitimi öğretmeni oluşturmuştur [Kadın(n=78), Erkek(n=316)]. Araştırmada veri toplama aracı olarak,“Örgütsel Sinizm Ölçeği”,“Öğretmenler İçin Örgütsel Bağlılık Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Veriler SPSS 25.0 paket programında değerlendirilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterdiği ve parametrik test varsayımlarının sağlandığı anlaşıldığından istatistiksel analizlerde parametrik testler kullanılmıştır. Ölçümle belirtilen sürekli bir değişken yönünden bağımsız iki gruba ilişkin ortalama arasındaki farkın manidarlığı İki Ortalama Arasındaki Farkın Önemlilik Testi (Independent Sample T Testi) ile sınanmıştır. Üç veya daha fazla bağımsız gruba ilişkin ortalamaların manidarlığı ise Bağımsız K Örneklem Testlerinden Tek Yönlü Varyans Analizi (One Way Anova) ile test edilmiştir. İki veya daha fazla değişken arasında ilişki olup olmadığının varsa ilişkinin yönünün ve şiddetinin belirlenmesinde Pearson Korelasyon katsayısından (r) yararlanılmıştır. Çalışmada kullanılan istatistiksel analizler %95 güven aralığında 0.05 ve 0.01 hata düzeylerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda, beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin, örgütsel sinizmin tüm alt boyutlarının (bilişsel, duyuşsal, davranışsal) ve genel sinizm düzeylerinin cinsiyet ve medeni durum değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Duyuşsal sinizm, davranışsal sinizm ve genel sinizmin yaş ve kıdem değişkenine göre, bilişsel sinizm, davranışsal sinizm ve genel sinizmin eğitim değişkenine göre, duyuşsal sinizmin okuldaki hizmet süresi değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı saptanmıştır. Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin bağlılık düzeylerinin cinsiyet, yaş, medeni durum, kıdem ve okuldaki hizmet süresi değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı, eğitim durumu değişkenine göre ise anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir. Beden eğitimi öğretmenlerinin örgütsel sinizm alt boyutları ile örgütsel bağlılık toplam puanları arasında negatif yönlü orta düzeyde bir ilişki olduğu görülmektedir. Beden eğitimi öğretmenlerinin genel örgütsel sinizm algıları ile genel örgütsel bağlılık düzeyleri arasında negatif yönlü kuvvetli bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research; It was conducted in order to investigate whether the organizational cynicism perceptions and organizational commitment levels of physical education and sports teachers differ according to some demographic variables and to reveal whether there is a relationship between organizational cynicism perceptions and organizational commitment levels. In the study, a method for descriptive survey (survey) and relational survey aiming to reveal the current situation was used. The sample of the study was composed of 394 physical education teachers working in secondary schools and high schools affiliated to the Ministry of National Education in the city center and 13 districts of Konya in the 2019-2020 academic year, based on voluntary participation [Female(n=78), Male(n=316)]. In the research,“Organizational Cynicism Scale”,“Organizational Commitment Scale for Teachers”and developed by the researcher“Personal Information Form”were used as data collection tools. The data were evaluated in SPSS 25.0 package program. Since it was understood that the data showed normal distribution and parametric test assumptions were achieved, parametric tests were used in statistical analysis. The significance of the difference between the mean for the two groups independent of the continuous variable determined by measurement was tested with the Independent Sample T Test. The significance of the means for three or more independent groups was tested with One Way Analysis of Variance (One Way Anova), one of the Independent K Sample Tests. Pearson Correlation coefficient (r) was used to determine whether there is a relationship between two or more variables, if any, the direction and severity of the relationship. Statistical analyzes used in the study were carried out at 0.05 and 0.01 error levels at 95% confidence interval. As a result of the study, it was determined that physical education and sports teachers did not significantly differentiate in terms of gender and marital status variables in all sub-dimensions of organizational cynicism (cognitive, affective, behavioral) and general cynicism. It was determined that affective cynicism, behavioral cynicism, and general cynicism differ significantly according to the variable of age and seniority, cognitive cynicism, behavioral cynicism, and general cynicism according to the education variable, and affective cynicism according to the variable of length of service at school. It was determined that the commitment levels of physical education and sports teachers did not differ significantly according to the variables of gender, age, marital status, seniority and service time at school, but differed significantly according to the educational status variable. It is seen that there is a moderately negative correlation between the organizational cynicism sub-dimensions of physical education teachers and organizational commitment total scores. It has been determined that there is a strong negative relationship between the general organizational cynicism perceptions of physical education teachers and their overall organizational commitment levels.