Energy efficient housing: Through the courtyard concept in Benghazi Libya
Enerji verimli konut: Bengazi Libya'da avlu konsepti ile
  1. Tez No: 838353
  2. Yazar: SUHAIL ELFALLAH
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. SALİH CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Konut, bireylerin ve toplumların yaşam kalitesi üzerinde derin etkilere sahip kritik bir toplumsal endişedir. Evlerin konumu, tasarımı ve çevreleri, günlük yaşamları, sağlıkları, güvenlikleri ve gelecek nesiller üzerinde önemli etkilere sahip olmaktadır. Sürdürülebilir konut, özellikle mimarlık, altyapı mühendisliği ve şehir planlama alanlarında merkezi bir odak noktasıdır. Libya'da toprakların yüzde 50'den fazlasının konut binalarına ayrıldığı bir ülkede, hızlı şehirleşme ve nüfus artışı, özellikle konut inşaatı olmak üzere birçok inşaat projesinin artmasına neden olmuştur. Konutlardaki enerji verimliliği sorununa çözüm bulmak amacıyla Bingazi şehrinde gerçekleştirilen bir çalışma, şehrin genişlemesiyle konut talebinin arttığı bir ortamda gerçekleştirildi. Araştırma, mevcut konut durumunu vurgulamayı ve enerji verimliliği standartlarına ek olarak geleneksel avlu konutlarını tanıtmayı amaçlamaktadır. Veriler, farklı mahallelerde yaşayan sakinler arasında dağıtılan anketlerle toplandı. Çalışma aynı zamanda Bingazi'de gelecekteki konut projelerinin nasıl tasarlanması ve yapılandırılması gerektiğini keşfetmektedir. Tez, geleneksel avlu konutlarını, enerji verimli tasarım prensiplerini ve Bingazi'nin iklimsel bağlamındaki ilişkilerini ele almaktadır. Vaka çalışması, şehirdeki konutlarda temel enerji verimliliği unsurlarının eksikliğini göstermiş ve yüksek enerji tüketimi ve rahatsız edici yaşam koşullarına yol açmıştır. Özetle, konut, toplumsal refah için hayati bir öneme sahiptir ve enerji verimliliği de dahil olmak üzere sürdürülebilir konut uygulamaları hayati öneme sahiptir. Bingazi'deki araştırma, yaşam kalitesini artırmak ve şehirdeki büyüyen konut vii sorunlarına çözüm bulmak için daha fazla enerji verimli konuta ihtiyaç olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Housing is a critical societal concern with profound impacts on the well-being of individuals and communities. The location, design, and integration of homes within their surroundings significantly influence daily lives, health, safety, and future generations. Sustainable housing is a central focus, particularly in architecture, infrastructure engineering, and urban planning. In Libya, where over 50 percent of land is devoted to residential buildings, rapid urbanization and population growth have led to increased construction projects, particularly in housing. To address energy efficiency in housing, a study was conducted in Benghazi, where city expansion has led to increased demand for residential spaces. The research aims to highlight the current housing situation and introduce vernacular courtyard housing alongside energy-efficient standards. Data was collected through questionnaires distributed among residents in various districts. The study also explores how future housing projects in Benghazi should be designed and structured. The thesis delves into vernacular courtyard housing, energy-efficient design principles, and their relationship in the climatic context of Benghazi. The case study revealed a lack of essential energy-efficient elements in the city's housing, resulting in high energy consumption and uncomfortable living conditions. In summary, housing is pivotal for societal well-being, and sustainable housing practices, including energy efficiency, are vital. The research in Benghazi v underscores the need for more energy-efficient housing to improve the quality of life and address the city's growing housing challenges.