Süt dişi dentinine bağlanma öncesi peptit uygulanmasının adezyona uzun dönem etkilerinin in vitro ortamda incelenmesi
Investigation of the long term effects of peptide application before primary tooth dentin bonding on adhesion in vitro
  1. Tez No: 838370
  2. Yazar: EZGİ AYDIN VAROL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENKHAN BAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında yeni bir biyomimetik peptit olarak adlandırılan Mineralizasyonu destekleyen peptit 3 (MPP3)'ün süt dişi dentinine bağlanma öncesi uygulanarak adezyona uzun dönem etkilerinin in vitro ortamda incelenmesini amaçlamaktadır. Bu çalışma ile süt dişi dentinine 10 dk'lik MPP3 ve kalsiyum/fosfat muamelesi ile kısmi remineralizasyon oluşumu hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: FESEM ve EDS analizi için 48 adet süt dişi kuronunun sağlıklı dentin dokusuna 3mm x 3mm x 1,5mm boyutlarında sınıf 5 kavite açılmıştır. Kaviteler %37,5'lik fosforik asit çözeltisi ile smear tabakası ortadan kaldırılmıştır. Rastgele olarak 4 gruba ayrılmıştır. Grup 1: SE, Grup 2: MPP3+SE, Grup 3: ER, Grup 4: MPP3+ER şeklindedir. Kavitelere adeziv uygulaması sonrası kompozit uygulanmıştır. SBS ve Raman spektroskopisi analizi için 72 adet süt molar dişlerin okluzal kısmından mine kaldırılıp okluzal dentin açığa çıkarılmıştır. Dentin yüzeyleri %37,5'lik fosforik asit çözeltisi ile smear tabakası ortadan kaldırılmıştır. Rastgele olarak 4 gruba ayrılmıştır. Grup 1: SE, Grup 2: MPP3+SE, Grup 3: ER, Grup 4: MPP3+ER şeklindedir. 2 ve 4 numaralı gruplarda adeziv uygulaması öncesinde 10 dk'lık MPP3 ve kalsiyum/fosfat muamelesi yapılmıştır. Adeziv uygulaması sonrasında okluzal dentine, kompozit yüksekliği 3 mm, yarıçapı 1,5 mm olan silindir şeklinde uygulanmıştır. Örnekler 6 ay boyunca 37°C'lik etüvde suda bekletilerek yaşlandırma yapılmıştır. Bulgular: Bu tez çalışmasında süt dişi dentinine adezyon öncesi uygulanan MPP3 ve kalsiyum/fosfat'ın kısmi remineralizasyon sağladığı, bağlanma dayanımını olumlu yönde etkilediği saptanmıştır. FESEM, EDS ve Raman spektroskopisi analizleri sonucunda MPP3 eklenen gruplarda hibrit tabakadaki mineral yoğunluğunun arttığı gözlemlenmiştir. SBS analizi sonuçlarında MPP3 eklenen gruplarda daha yüksek bağlanma kuvveti gözlemlenmiştir. Raman spektroskopisi analizine göre MPP3 eklenen gruplarda dentin-adeziv rezin ara yüzeyine kadar mineral yoğunluğunun devam ettiği ve hibrit tabakada varlığını sürdürdüğü tespit edilmiştir. Sonuç: Süt dişi dentinine bağlanma öncesi MPP3 ve kalsiyum/fosfat muamelesinin dentinde kısmi remineralizasyon oluşturduğu tespit edilmiştir. Bu kısmi remineralizasyonun 0, 3 ve 6. aya kadar bağlanma dayanımına olumlu etkileri olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to examine the long-term effects of a new biomimetic peptide, Mineralization-supporting peptide 3 (MPP3), on the adhesion in vitro, by applying it to the primary tooth dentin before bonding. In this study, partial remineralization is aimed with 10 min treatment of primary tooth dentin with MPP3 and calcium/phosphate. Materials and Methods: Class 5 cavities of 3mm x 3mm x 1.5mm were drilled into the healthy dentin tissue of 48 primary tooth crowns for FESEM and EDS analysis. They are randomly divided into 4 groups. Group 1: SE, Group 2: MPP3+SE, Group 3: ER, Group 4: MPP3+ER. The cavities finished by composite after adhesive application. For SBS and Raman spectroscopy analysis, enamel was removed from the occlusal part of 72 primary molars and occlusal dentin was exposed. They are randomly divided into 4 groups, the same as FESEM and EDS analysis groups. In groups 2 and 4, a 10-minute MPP3 and calcium/phosphate treatment was performed before the adhesive application. After the adhesive application, the composite was applied to the occlusal dentin in the form of a cylinder with a height of 3 mm and a radius of 1.5 mm. The samples were aged by keeping them in water in an oven at 37°C for 6 months. Results: It was determined that MPP3 and calcium/phosphate applied to the primary tooth dentin before adhesion provided partial remineralization and positively affected the bond strength. As a result of FESEM, EDS and Raman spectroscopy analyzes, it was observed that the mineral density in the hybrid layer increased in the MPP3 added groups. In the results of SBS analysis, higher bond strength was observed in the MPP3 added groups. Conclusion: MPP3 and calcium/phosphate treatment before bonding to primary tooth dentin caused partial remineralization and has positive effects on bond strength in dentin.