F2000'in bazı fizik-mekanik özelliklerinin Fuji II LC ile karşılaştırmalı olarak in vitro koşullarda incelenmesi
A Comparative investigation of the physico-mechanical properties F2000 and Fuji II LC on in vitro study
  1. Tez No: 99554
  2. Yazar: AYLİN AKBAY OBA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞAZİYE ARAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
F2000'in Bazı Fizik-Mekanik Özelliklerinin Fuji II LC ile Karşılaştırmalı Olarak İn Vitro Koşullarda İncelenmesi Yeni piyasaya sürülmüş bir PMKR olan F2000'in süt dişlerinde klinik kullanıma uygunluğunu değerlendirmek amacıyla planladığımız bu çalışmada, F2000 materyalinin bugüne kadar başarısı pek çok çalışma ile kanıtlanmış bir RMCIS olan Fuji II LC ile in vitro koşullarda karşılaştırılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda F2000 ve Fuji II LC'nin fluor iyonu salımmı, fluor iyonu ile yeniden yüklenebilme, çürük önleme, mikrosızıntı ve adezyon özellikleri değerlendirilmiştir. Çalışmamızda fluor iyonu salınımlarını değerlendirdiğimiz bölümde; F2000 ve Fuji II LC'den salınan fluor iyonu düzeyi 24 saat, 7 gün, 14 gün, 28 gün, 2 ay ve 5 ay sonra Russell PCW7/S7 iyon selektif fluorid elektrodu, Nel PO2008 iyonanalizer ile ölçülerek tayin edildi. Çalışmamızda dolgu materyallerinin topikal fluorid ile yeniden yüklenebilme özelliklerini değerlendirdiğimiz bölümde; 5. ay sonunda fluor iyonu salınımlan ölçülebilir limitin altına düşen dolgu örneklerine, % 2'lik APF jel uygulamasını takiben salınan fluor iyonu düzeyi 24 saat, 5.gün, lO.gün ve 20.günün sonunda ölçülerek dolgu materyallerinin topikal fluorid ile yeniden yüklenebilme kapasiteleri saptandı. Çalışmamızda F2000 ve Fuji II LC'nin çürük önleyici etkilerini değerlendirmeyi amaçladığımız bölümde; süt dişlerine uyguladığımız dolgu örnekleri 10 hafta süreyle asidifıye jelatin jel içinde bekletildiler. Polarize ışık mikroskobunda değerlendirilmek üzere hazırlanan preparatlarda, yüzey ve duvar lezyonlannın boyutları değerlendirildi. Çalışmamızda dolgu materyallerinin mikrosızıntılarını değerlendirmeyi amaçladığımız bölümde; süt dişlerinde hazırlanan Cl V kavitelere uygulanan F2000 ve Fuji II LC'nin mikrosızıntısı, boya sızıntı yöntemi ile stereomikroskopta değerlendirilmiştir. Çalışmamızda F2000 ve Fuji II LC'nin süt dişi mine ve dentinine adezyonunu değerlendirmeyi amaçladığımız bölümde; 7'şer adet süt dişinin mine ve dentinine uygulanan dolgu örneklerinin makaslama kuvvetlerine karşı direnci Lloyd-LRX, England marka Instron cihazı ile değerlendirildi. Materyallerin diş dokularından kopma tiplerinin değerlendirilmesinde ise stereomikroskop kullanıldı.182 Çalışmamızın sonucunda; F2000 ve Fuji II LC'den salman fluor iyonunun zaman içindeki değişimim saptamaya yönelik değerlendirmemizde, her iki dolgu materyali için fluor iyonu salınımınm ilk 24 saatte en yüksek düzeyde olduğu, zaman içinde gittikçe azalarak 5.aym sonunda ölçülebilir limitin altına düştüğü saptanmıştır. Çalışmamızda Fuji II LC ve F2000'den salınan fluor iyonu değerleri arasındaki farkın değerlendirilmesinde ise ilk 24 saatte Fuji II LC'den salınan fluor iyonunun, F2000'den salman fluor iyonundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır (p0,01). Dolgu materyallerinin fluorid ile yeniden yükleme işleminden sonra; hem F2000, hem de Fuji II LC'den salınan fluor iyonunun ilk 24 saat sonunda 5.gün değerlerine oranla anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmış (p0,05). F2000'in süt dişi minesine bağlanma değerlerinin, dentine oranla istatistiksel olarak daha yüksek olduğu izlenmiştir (p0,05). F2000'in mine ve dentinde kırılma tipinin daha çok karışık tipte, Fuji II LC'nin ise daha çok adeziv tipte olduğu belirlenmiştir. Anahtar Sözcükler : Cam İyononmer Siman, Rezinle Modifiye Cam İyononmer Siman, Poliasitle Modifiye Kompozit Rezin, Fluor iyonu salimim, Mikrosızmtı.
Özet (Çeviri)
A Comparative Investigation of the Physico-Mechanical Properties of F2000 and Fuji B LC on In Vitro Study. Newly introduced polyacid modified composite resin restorative material F2000, was compared with clinically accepted resin modified glass ionomer restorative material, Fuji II LC before clinical usage in primary teeth. In this study, fluoride releasing recharging caries inhibition microleakage and adhesion properties of F2000 and Fuji II LC were evaluated. Fluoride releasing of F2000 and Fuji II LC were measured after 24 hours, 7 days, 14 days, 28 days, 2 months and 5 months time intervals utilizing Russell PCW7/S7 Ion Selective Fluor Electrode technique with Nel PO2008 ionanalyzer. At the and of 5 months fluoride release decreased under measurable limits and recharging of these materials were studied after embedding topical flouride gel. As a topical fluoride gel 2 % APF was chossen and fluoride release was measured 24 hours, 5 days, 10 days and 20 days. In primary molars Class V cavities were restored with either F2000 or Fuji II LC and microleakage evaluation was performed using dye penetration technique under stereomicroscope Adhesion of F2000 and Fuji II LC to enamel and dentin surfaces of primary teeth were evaluated by shear technique using universal testing machine. Failure type of adhesion was investigated under stereomicroscope.184 Fluoride release results of F2000 and Fuji II LC showed the highest release at the end of 24 hours and release of fluoride in Fuji II LC was statistically higher than the F2000 (p0,05). Both in enamel and dentin F2000 exhibited mix failure, however Fuji II LC showed adhesive failure. Key Words : Glass Ionomer Cement, Resin Modified Glass Ionomer Cement, Polyacid Modified Composite Resin, Fluoride Release, Microleakage.