Farklı 3 boyutlu yazıcı sistemleri ile hazırlanan kompozit örneklerin süt dişi sert dokularıyla olan bağlanma dayanımlarının mikro makaslama test metodu ile değerlendirilmesi ve kopma modellerinin stereomikroskop ile incelenmesi
Assessment of the micro shear bond strenght of additively manufactured composite resins produced by different 3D printer systems to hard tissues of primary tooth and stereomicroscope analyses of bonded interfaces
  1. Tez No: 874568
  2. Yazar: ERVA GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE AKSOY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Amaç: Tez çalışmamızda hedefimiz; günümüz teknolojisinde en sık tercih edilen iki farklı tip 3 boyutlu (3B) yazıcı sistemi ile kompozit reçineler kullanılarak hazırlanan örneklerin, süt dişi sert dokularına olan bağlanma dayanımlarının termal döngü ile yaşlandırma işlemleri öncesi ve sonrasında test edilmesi olarak belirlenmiştir. Çalışmamızın sonuçlarının 3B yazıcılar ile üretilen indirekt restorasyonların çocuk diş hekimliğinde kullanımına ışık tutması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, sistemik olarak sağlıklı çocuk hastalardan çekim endikasyonu konularak çekilen, en az bir düz yüzeyi çürüksüz olan 128 adet süt dişi dâhil edilmiştir. Süt dişleri, mine ve dentin dokularında çalışılması planlananlar olarak rastgele iki gruba ayrılmıştır. Dentin yüzeyinde çalışılması planlanan süt dişlerinin mine yüzeyleri aşındırılmıştır. 2x2 mm boyutlarında silindirik örnekler MeshMixer uygulaması kullanılarak tasarlanmıştır. 64 adet örnek SLA tipi, 64 adet örnek ise DLP tipi 3B yazıcılar kullanılarak bastırılmıştır. Ön hazırlıkları tamamlanan kompozit örnekler, süt dişi sert dokularına self adeziv siman sistemi kullanılarak simante edilmiştir. Örneklerin yarısına termal döngüyle yaşlandırma işlemi (+5°C ile +55 °C, 10.000 döngü) uygulanmış, diğer yarısına uygulanmamıştır. Tüm örnekler mikro-makaslama test cihazında kırılmış ve kırılma anındaki kuvvetler Newton cinsinden not edimiştir. Tüm örneklerin kırılma yüzeyleri stereomikroskop altında incelenmiştir. Elde edilen verilerin istatiksel analizi SPSS Statistics (21 Version) (SPSS for Windows, IBM Inc.Chicago, IL,USA) programı kullanılarak yapılmıştır. İstatiksel olarak anlamlılık değeri p0,05) elde edilen verilerin termal döngü uygulanmayan gruplara kıyasla daha düşük değerler sergilediği gösterilmiştir. Üçüncü ve son analizimizde diş sert dokuları değiştirilirken termal döngü uygulaması ve yazıcı tipi sabit tutulmuşlar. Bu analizin sonuçlarına göre tek bir grup hariç tüm gruplarda mineye bağlanma dentine bağlanmadan daha yüksek bulunmuştur (mine değerleri SLA için 25,1 N; DLP için 52,25 N). Yalnızca termal döngüye girmeyen SLA örneklerde bağlanma dayanımı dentinde (29,7 N) mineye kıyasla daha yüksek olarak bulunmuştur. Fakat bu fark istatiksel olarak anlamlı değildir (p>0,05). Sonuç: Bu in vitro çalışmanın limitasyonlarını göz önünde bulundurarak; DLP tipi 3B yazıcılar ile hazırlanan kompozit örneklerin süt dişi sert dokularına bağlanma dayanımının SLA tipi yazıcılar ile hazırlananlara kıyasla daha yüksek olduğu sonucuna varılabilir. Ayrıca tüm gruplarda istatiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilememekle birlikte termal döngü ile yaşlandırma uygulamasının bağlanma dayanımını düşürdüğü ve mineye bağlanmanın dentine bağlanmadan daha başarılı olduğu sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This thesis study aimed to test the bond strengths of samples; prepared using composite resins with two most commonly preferred different types of three-dimensional (3D) printing systems in today's technology, before and after aging with thermal cycling processes. The goal of our study is to enlighten the use of indirect restorations produced with 3D printers in pediatric dentistry. Materials and Methods: In our study, a total of 128 primary teeth, including at least one sound surface, were included, with the indication of extraction in systemically healthy pediatric patients. The primary teeth were randomly divided into two groups: those planned to work on enamel and dentin tissues. For dentine tissue group, the enamel surfaces were abraded. Cylindrical samples with dimensions of 2x2 mm were designed using the MeshMixer application. 64 samples were printed using SLA type 3D printer, and 64 samples were printed using DLP type 3D printer. After the preliminary preparations, the composite samples were cemented to the primary tooth hard tissues using a self-adhesive cement system. Half of the samples underwent aging with thermal cycling (+5°C and +55 °C, 10.000 circle) while the other half did not. All samples were fractured in a micro shear testing machine, and the forces at the time of fracture were noted as Newton. The fracture surfaces of all samples were examined under a stereomicroscope. The statistical analysis of the obtained data was performed using the SPSS Statistics (21 Version) (SPSS for Windows, IBM Inc. Chicago, IL, USA) program. A significance level of p0.05), although the data obtained showed lower values compared to the groups without thermal cycling. In the third and final analysis, while tooth hard tissues were altered, thermal cycling application and printer type were kept constant. According to the results of this analysis, except for one group, bond strength to enamel was found higher than to dentin in all groups (values for enamel; 25.1 N for SLA, 52.25 N for DLP). Only in the SLA samples without thermal cycling, bond strength to dentin (29.7 N) was found to be higher. However, this difference is not statistically significant (p>0.05). Conclusion: Considering the limitations of this in vitro study, it can be concluded that the bond strength of composite samples prepared with DLP type 3D printers to hard tissues of primary tooth revealed to be higher compared to those prepared with SLA type printers. Additionally, although no statistically significant difference was observed in all groups, the thermal cycling procedure was found to reduce the bond strength values, and bonding to enamel was found to be more successful compared to bonding to dentin tissue.