Endometriozis modelinde CGRP antagonizmasının etkilerinin incelenmesi
The effect of anti CGRP on pain and behaviour in a rat model of endometriosis
  1. Tez No: 838398
  2. Yazar: FIRAT BÜYÜKTAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRUNNİSA BOLAY BELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nöroloji, Obstetrics and Gynecology, Neurology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Endometrium benzeri dokunun uterus dışında bulunması endometriozis olarak tanımlanmaktadır. Ağrı ve infertilite bu hormon bağımlı, kronik, inflamatuar hastalığın en belirgin iki semptomudur. Endometriozis ilişkili ağrının tedavisi genellikle hormon baskılama üzerinedir, bu da fertiliteyi engellemektedir. Endometriozis ve migrenin co-morbid hastalıklardır. Calcitonin Gene-Related Peptide (CGRP) migren patofizyolojisinde büyük önem taşımaktadır ve CGRP antagonizmasını hedef alan yeni tedaviler migren hastaları tarafından akut tedavide ve migren ataklarının önlenmesinde kullanılmaktadır. İnsan ve hayvan çalışmalarında CGRP'nin endometriozis dokularında artmış olarak bulunduğu gösterilmiştir. Bu araştırmada endometriozis ilişkili ağrı davranışına CGRP reseptör antagonisti (MK-8825) ve CGRP monoklonal reseptör antagonisti Galcanezumab'ın etkileri incelenmiştir. Otolog ve homolog olarak iki ayrı endometriozis sıçan modeli uterin dokunun gastroknemius kasına implante edilmesi ile oluşturulmuştur. İşlemden 14 gün sonra ağrı yanıtları ölçülmüş ardından MK8825, Galcanezumab ve SF uygulanmış ve ağrı testleri tekrarlanmıştır. Ağrı testlerinden sonra dokular patolojk olarak incelenmiştir. CGRP antagonizminin endometriozis ilişkili ağrıda anlamlı bir etkisi olmadığı görülmüştür. Bu çalışma CGRP antagonizmasının endometriozis ilişkili ağrıda kullanıldığı ilk çalışmadır. Migren hastalarının yaklaşık üçte birinde endometriozis de olduğu düşünüldüğünde çalışmamız literatüre önemli bulgular sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Endometriosis is defined as uterine-like tissue being outside of the uterus. Infertility and pain are the two major symptoms. The treatment of pain is mostly targeting hormone suppression which is an obstacle to fertility. Endometriosis and migraine are co-morbid diseases. Calcitonin Gene-Related Peptide (CGRP) is an important neuropeptide in the pathophysiology of migraine. New treatments targeting CGRP antagonism have been used for acute and preventive treatment by migraine patients. CGRP has also been shown to be present in endometriosis lesions. We aim to explore two hypotheses in this research;Endometriosis-related pain behavior is reduced by CGRP receptor antagonists(MK-8825) and CGRP receptor antagonism by Galcanezumab inhibits the development of endometriosis lesions. Autolog and homolog endometriosis ratmodels were used by implanting uterine tissue into gastrocnemius muscle. 14 days after implantation pain tests were applied and then rats were treated with MK8825, Galcanezumab and saline. After assessing the pain levels tissues were harvested and inspected pathologically. CGRP antagonism did not have any effect on endometriosis related pain. To our knowledge, this is the first study using CGRP antagonism in endometriosis related pain. It is important to explore the treatment options of for emerging therapies of co-morbid diseases. More studies are needed to see the effects of CGRP antagonism in endometriosis related pain, considering one out of three migraine patients has endometriosis.