Düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği (lvef<%40) olan diyabetik hastalarda SGLT-2 inhibitörü ilaçların epigenetik etkisi
Epigenetic effect of SGLT-2 inhibitor drugs in diabetic patients with low ejection fraction heart failure (lvef<40%)
- Tez No: 838411
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL OĞUZKAN BALCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLPER NACARKAHYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Kardiyoloji, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Cardiology, Medical Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kalp yetmezliği tüm dünyada mortalite ve morbiditenin en önemli sebeplerinden biri olmaya devam etmektedir. Son zamanlarda kalp yetmezliği tedavisinde mortalite üzerine direk etkisi nedeniyle kılavuzlarda kullanılması gereken ilaçlar listesine giren SGLT-2 inhibitörü ilaçların etki mekanizması hala tam olarak bilinmektedir. Bu çalışmada SGLT-2 kullanımı ile kalp yetmezliği hastalarında bazı mikro RNA'ların (miRNA) seviyelerinde değişim olup olmadığına bakılarak bu grup ilacın olası epigenetik etkisi araştırılmıştır. Üniversitemiz kardiyoloji kliniğinde ejeksiyon fraksiyonu %40'ın altında olduğu tespit edilen ve endokrinoloji tarafından SGLT-2 inhibitörü kullanımı uygun görülen 40 hasta ve 20 sağlıklı gönüllü hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların kan örneklerinden SGLT-2 inhibitörü ilaç kullanımı öncesi ve SGLT-2 inhibitörü ilaç kullanımını takiben üçüncü ayda Revers-Transkriptaz Polimeraz Zincir Reaksiyonu (RT-PCR) yöntemi ile miR-21, miR-132, miR-499 ve miR-210 gen ekpresyon düzeyleri analiz edildi. Yine sağlıklı gönüllülerden alınan kan örneklerinden aynı şekilde miR-21, miR-132, miR-499 ve miR- 210 gen ekpresyon düzeylerine bakıldı. İlaç kullanımı sonrası üçüncü ayda Mir-21 ve Mir-499 gen ekspresyon düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı biçimde artış olduğu saptandı (p=0,005) Mir-210 ekspresyon düzeyinde hastalarda istatistiksel olarak anlamlı bir artış olmakla beraber ilaç kullanımı sonrası değişiklik olmadığı bulundu. Mir-132 ekspresyon düzeyinde açısından ise gruplar arasında iistatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı saptandı (p =0,421). Sonuç olarak SGLT-2 inhibitörü ilaçların etki mekanizmalarından biri de epigentik olarak miRNA seviyelerini değiştirerek (miR-21, miR-499) olabilir.
Özet (Çeviri)
Heart failure continues to be one of the most important causes of mortality and morbidity worldwide. The mechanism of action of SGLT-2 inhibitor drugs, which have recently been included in the list of drugs that should be used in the guidelines due to their direct effect on mortality in the treatment of heart failure, is still not fully known. In this study, we investigated the possible epigenetic effect of this group of drugs by looking for changes in the levels of some microRNAs in heart failure patients with SGLT-2 use. Forty patients with an ejection fraction of less than 40% in the cardiology clinic of our university and deemed suitable for SGLT-2 inhibitor use by endocrinology and 20 healthy volunteers were included in the study. The levels of miRNA-21, miRNA-132, miRNA-499 and miRNA-210 were analysed by Reverse-Transcriptase Polymerase Chain Reaction (RT-PCR) in blood samples obtained from healthy volunteers before and 3 months after drug use. There was a statistically significant increase in Mir-21 and Mir-499 gene expression levels in the third month after drug use (p=0.005). Although there was a statistically significant increase in Mir-210 expression level in patients, there was no change after drug use. In terms of Mir-132 expression level, there was no statistically significant difference between the groups (p = 0.421). In conclusion, one of the mechanisms of action of SGLT-2 inhibitor drugs may be by epigentically changing miRNA levels (miR-21, miR-499).