Sol ventrikül sistolik disfonksiyonu olan bireylerde kalp hızı değişkenliği ile sağ ventrikül fonksiyonları arasındaki ilişki
The effects of right ventricular function on heart rate variability in patiens with low left ventricular function
- Tez No: 316874
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BAHADIR KIRILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
6.ÖZETAMAÇKalp hızı değiskenliği, kardiyak otonomik aktiviteyi ölçen önemli bir belirteçtir ve kalp yetersizliğinde dahil olmak üzere bir çok klinik durumda prognoz hakkında bilgi veren bağımsız bir öngördürücüdür. Sağ ventrikül fonksiyonlarının mortalite ve morbiditenin en önemli belirleyicilerinden biri olduğu bilinmektedir. Daha önce yapılan çalısmalarda sol ventrikül sistolik fonksiyonu düsük olan hastalarda sağ ventrikül fonksiyon bozukluğu mortalitenin bağımsız bir belirleyicisi olduğu gösterilmistir. Litaretürde sol ventrikül sistolik disfonksiyonu olan bireylerde, ekokardiyografik olarak sağ ventrikül fonksiyonlarını gösteren parametreler ile kalp hızıdeğiskenliği arasındaki iliskiyi gösteren çalısma göze çarpmamaktadır. Çalısmamızda bu amaçla normal sağlıklı bireyler ile sol ventrikül sistolik disfonksiyonu olan bireylerde ekokardiyografik olarak bakılacak sağ ventrikül fonksiyonlarının kalp hızı değiskenliği üzerine olan etkileri arastırılacaktır.MATERYEL-METODÇalısmaya, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Kliniğinde takipte olan, Kalp yetersizliği tanısı konmus, ESC kılavuzuna göre optimal medikal tedavi altındaki, NHYA Sınıf IIIII sol ventrikül sistolik disfonksiyonlu (LVEF < % 40), 20-75 yas aralığında 60 hasta alındı (42 erkek, 18 kadın). Kontrol grubuna ise kalp yetmezliği olmayan 30 sağlıklı olgu alındı (16 erkek,14 kadın). Bu iki grup sağ ventrikül ekokardiyografik parametreleri ve kalp hızı değiskenliği yönünden karsılastırıldı.BULGULARTAPSE değeri düsük olan hastaların kalp hızı değisikliği ile kontrol grubu arasında anlamlı fark saptanmadı,SONUÇDiyabeti bulunan kalp yetmezliği olgularının sağ kalp fonksiyonları ile kalp hızı değisikliği paremetreleri arasında pozitif korelasyon saptanmıstır. Bu çalısmayla ejeksiyon fraksiyonu düsük diyabetik hastaların, sağ ventrikül fonksiyonları TAPSE ile ölçülüp, kalp hızı değiskenliği tahmin edilebilir ve hastalığın prognozu hakkında fikir edinilebil
Özet (Çeviri)
7. SUMMARYBACKGROUNDHeart rate variability, a marker of cardiac autonomic activity and an important measure in many conditions, including heart failure, which is an independent predictor of prognosis information. Right ventricular function is known to be one of the most important determinants of mortality and morbidity. In the previous studies in patients with low left ventricular systolic function, right ventricular dysfunction was shown to be an independent predictor of mortality. There is no study in world literature showing the relationship between heart rate variability and echocardiographically observed right ventricular function in patients with left systolic dysfunction. Purpose of our study is to comparise patients with left ventricular systolic dysfunction with normal healthy individuals, and to investigate the effects of right ventricular function on heart rate variability.MATERIAL-METHODSThe study followed in 60 patients were between 20-75 years of age (42 male,18 female) with diagnosed heart failure, under optimal medical therapy according to the ESC manual NYHA Class II-III, left ventricular systolic dysfunction (LVEF