Material reguirements planning and a practice in a cosmetics company
Malzeme ihtiyaç planlaması ve bir kozmetik işletmesinde uygulama
- Tez No: 83842
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ŞARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Bu çalışma, bir işletmede optimum stok yatırımına ulaşmak amacıyla, güncel malzeme yönetimi tekniklerinden biri olan Malzeme İhtiyaç Planlaması hakkında hazırlanmıştır. Bu çalışmanın birkaç amacı mevcuttur. Birincisi ve genel olanı, uygulama yapılan işletmedeki mevcut sorunları sistem analizi yaklaşımı ile tesbit etmek ve geçerli olan çözüm yollarını bulmak ve uygulamaktır. Bu suretle işletmeyi değişen firma içi ve dışı koşullara karşı esnek ve dinamik kılmak, işletmenin insanlara değil ideal bir sisteme dayalı olarak sürekliliğini sağlamaktır. Kısa dönemli diğer amaç ise, süregelen uygulamalar sonucu işletmenin düştüğü istenmeyen tablodan bir an önce kurtulması için üst yönetim tarafından alman stratejik kararlara hizmet etmek ve bu amaçlan gerçekleştirmektir. İşletme stratejisinde yer alan küçülme, mevcut kaynak ve koşulları etkin bir şekilde kullanmak adına uygulanan Malzeme İstek Planlaması yaklaşımının ne derecede etkin bir şekilde uygulanabildiğini gözlemlemektir. Çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, çalışmanın giriş kısmıdır. Çalışmanın amacı ve çalışma sırasında izlenen yaklaşım kısaca anlatılmıştır. İkinci bölümde, Malzeme İhtiyaç Planlaması hakkında kısa bilgiler sunulmaktadır. Malzeme İhtiyaç Planlamasının kısa tanımlan, işletmelerdeki kullanımı ve faydalan konulannda bilgi verilmektedir.Üçüncü bölümde, Malzeme ihtiyaç Planlaması'nın temel unsurları üzerinde durulmuştur.Malzeme İhtiyaç Planlaması'nın bir üretim planlama ve kontrol sisteminde üstlendiği rol, gerekli girdiler, yapılan hesaplamalar ve elde edilen çıktılar hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde, uygulama yapılan işletme tanıtılmış, işletmenin mevcut durumu ve sorunları anlatılmıştır. Ayrıca, Malzeme İhtiyaç Planlaması uygulanabilmesi için mevcut sistem üzerinde yapılması gereken düzenlemelerden bahsedilmiştir. Beşinci Bölümde, dört aylık bir dönem için Malzeme İhtiyaç Planlaması tekniği kullanımı ile yapılan planlama faaliyetlerinden ve bu dört ay sonunda ulaşılması amaçlanan hedeflerden bahsedilmiştir. Altıncı ve son bölümde ise, yapılan çalışmanın başarısı anlatılmış olup, uygulama sırasında karşılaşılan problemler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research was prepared for Materials Requirements Planning (MRP) Technique which is one of the Materials Management Techniques to find out optimal inventory investment. This research has various aims. The first and most common one is to understand and prove the existing problems of the company under progress by the system analysis, to find out and apply the proper solutions. This is also to get company existence depending on an ideal system, not depending on human only, and powered by the dynamism and flexibility all against changing internal and external conditions. Another short term aim of MRP is to supply the strategic decisions of top management that arrived in order to get rid of unexpected situation the company may fall in and also to observe how sufficient the company can use its resources and minimisation targets that determined in its strategy. This study has six different chapters. In Chapter One, it was made a general introduction to the study. In Chapter Two, a brief information on Material Requirements Planning was given. In this chapter, there were mentioned definitions of Material Requirements Planning, application on Material Requirements Planning and benefits from the use of MRP and so on. In Chapter Three, basic concepts on MRP were given in briefly. Role of MRP in a manufacturing planning and control systems, MRP inputs, computations and outputs were mentioned in this chapter.In Chapter Four, a general introduction to the company, which was practice done, was made and present situation of company and its problems were exposed. And also some revisions, which are needed to reach an MRP on present system, were mentioned. In Chapter Five, a MRP plan for a four monthly periods was described. Present situation of company and aimed results from this study were mentioned in this chapter. In Chapter Six, the success of study was mentioned and also problems which were faced with application were described in main underlines.